Яку країну обрати для евакуації у 2024 році: рейтинг. Частина 1

НОВОСТИ ВОСТОКА

У 2023 році за кордоном рятувалися від війни від 5,6 до 6,7 мільйона українців. Якщо від 24 лютого 2022 року найбільше людей евакуювалося до Польщі, то вже наступного року перше місце за кількістю переселенців з України посіла Німеччина.

Редакція Евакуація.City з’ясувала, як зміниться допомога для українських шукачів притулку у 2024 році і яку країну вибирати для евакуації, якщо їхати зараз. Для цього журналістки перевірили офіційні документи, поспілкувалися з евакуйованими та склали рейтинг країн для евакуації.

Кожну країну оцінили за декількома критеріями: дорога, документи, житло, робота, допомога, ціни та рівень життя, допомога для дітей та людей з інвалідністю та літніх людей, загальна атмосфера. Найбільша оцінка за кожен пункт – 10 балів. 

Болгарія: 74 зі 100

Болгарія – одна з популярних країн, яку вибирають українці, рятуючись від війни. Їх приваблюють схожість менталітету, зрозуміла мова, м’який клімат, невелика відстань від України. Після повномасштабного вторгнення росіян тимчасовий прихисток у Болгарії отримали понад 159 тисяч українських переселенців, з яких 84 % – це жінки й діти. 

Уряд країни до кінця квітня 2024 року продовжив програму гуманітарної допомоги українським переселенцям, які рятуються від війни.

Дорога: 8

Реклама

Від Києва до Софії понад 1400 кілометрів.

Поки через бойові дії небо України закрите для цивільної авіації, доводиться шукати варіанти вильоту з інших країн Європи. Заощадити на вартості авіаквитків можна, якщо замовляти їх заздалегідь, за два-три місяці до поїздки. 

При завчасному бронюванні вартість польоту зі Словаччини (Братислава – Софія) може становити близько 18 -20 євро. Поїздом дістатися з Києва до Болгарії зараз можна всього за 39 годин, але з пересадками, зокрема, через Кишинів та Бухарест.

Оптимальний варіант – переїзд автобусом. Орієнтовна ціна квитка з Києва – від 2900 гривень, дорога до Болгарії триває приблизно 25-31 годину. Тривалість переїзду залежить від маршруту та ситуації на кордоні (черги, оперативність працівників митниці). 

Автомобілем можна їхати через Чернівці (північний маршрут) або через Одесу (південний маршрут).

софіяСофіяАвтор: Наталія Кравецька

Документи: 10

Зареєструватися та отримати тимчасовий захист переміщені особи з України можуть у пунктах реєстрації, які створені при відділках поліції, пунктах перетину кордону та управлінні Директорату міграції.

Процедура реєстрації триває від 5 до 15 хвилин, тимчасовий захист надають негайно. 

Після реєстрації заявнику видають документ «Реєстраційна картка іноземця, якому надано тимчасовий захист». Через рік його можна продовжувати кожні 6 місяців до 3 років. Переселенці з України можуть використовувати реєстраційні картки іноземця в повному обсязі в усіх установах, що надають державні послуги. 

Тимчасовий захист у Болгарії надасть українцям такі права:

  • на перебування на території Болгарії;
  • на освіту, професійне навчання та працю;
  • на житло і соціальну допомогу;
  • на медичну допомогу в надзвичайних ситуаціях.

Українці в Болгарії також можуть клопотати про оформлення статусу біженця.

Допомога: 6

Після отримання реєстраційної картки та подання заявки в агентство зайнятості на пошук роботи громадяни України можуть отримати допомогу: 

  • 40 левів на день на харчування та проживання протягом одного місяця (865 гривень);
  • разову грошову допомогу відповідно до матеріального та сімейного становища заявників.

Державна підтримка на медичне страхування починається з дати отримання тимчасового захисту і триває 90 днів. Після цього його треба оплачувати самостійно. 

Надалі евакуйованим надають безоплатну первинну медичну допомогу (особливо тим, хто має хронічні захворювання, інсулінозалежним). А от  стаціонарне лікування та операції платні.

Люди із вразливих груп мають право на повне медичне обслуговування як громадяни Болгарії.

Ціни: 8

Вартість життя в Болгарії в середньому на 41,2% нижча, ніж у європейських країнах. Ціни на продукти і транспорт нижчі, ніж у середньому по Європі, однак вартість комунальних послуг та медичної допомоги може бути вищою. Орієнтовні витрати сім’ї з чотирьох осіб становлять понад 2025 євро на місяць без орендної плати.

Житло: 7 

У 2023 році Болгарія продовжила програму державної підтримки з розміщення українських шукачів притулку. Уряд Болгарії надав можливість безоплатного тимчасового проживання:

  • на державних базах,
  • у сім’ях волонтерів. 

До квітня поточного року продовжили державні виплати місцевим власникам житла за розміщення українців.

Тим, хто планує залишитися в Болгарії на тривалий час, варто шукати варіанти довгострокової оренди. 

Ціни на винайм житла нижчі в невеликих містечках і сільській місцевості та вищі у великих містах, зокрема Софії, Пловдиві та Варні. 

Так, в Софії двокімнатну квартиру можна знайти за 325 – 650 євро на місяць. 

Переглядати різні варіанти проживання і зв’язуватися з волонтерами, готелями та державними установами, які можуть тимчасово прийняти українців, можна тут

БолгаріяБолгарія продовжила програму підтримки для українцівАвтор: Наталія Кравецька

Робота: 7

Українці з тимчасовим захистом у Болгарії мають право працювати без дозволу на доступ до ринку праці. Для цього вони можуть зареєструватися як шукачі роботи в Управлінні з питань праці.

У Болгарії бракує робочих рук у багатьох сферах, зокрема, у сільському, лісовому та рибному господарстві, готелях і ресторанах, переважно на мінімальну зарплату. Щоб влаштуватися на роботу за спеціальністю, необхідно знати болгарську мову. 

Вчителям і лікарям потрібно підтвердити диплом.

Середня зарплата в Болгарії у 2023 році складала 1953,00 болгарських левів    (41 720  гривень) на місяць.

Діти: 8

Для українських дітей з тимчасовим захистом у Болгарії обов’язкове навчання в державних і муніципальних навчальних закладах (дитячих садках і школах).

Багатодітним сім’ям, чиї діти відвідують болгарські школи виділяє ваучери UNISEF. Під патронатом організації вже відкриваються й українські дитсадки та школи.

Українські абітурієнти, які не мають болгарського коріння, подають документи до місцевих вищих навчальних закладів як іноземні громадяни та сплачують вищу плату за навчання, ніж громадяни Болгарії. Ніяких пільг для них не передбачено. 

Річна плата за навчання, наприклад, у Софійському технічному університеті становить 3000 євро.

Умови для людей з інвалідністю: 8

Основною допомогою для людини з інвалідністю у Болгарії є право на пенсію. Для неї треба підтвердити тривалу втрату працездатності болгарською «експертизою стійко зниженої працездатності», яка проводиться спеціально створеними територіальними експертно-лікарськими комісіями (ТЕЛК). 

Пенсії за інвалідністю можуть бути різних видів:

  • за загальним захворюванням, 
  • у зв’язку з нещасним випадком під час роботи чи професійним захворюванням, 
  • за військовою інвалідністю, 
  • за цивільною інвалідністю,
  • соціальна пенсія за інвалідністю.

 Умови для людей літнього віку: 6

Люди похилого віку можуть отримати допомогу від благодійної організації Caritas. Вони надають індивідуальну соціальну та медичну підтримку. 

Загальна атмосфера: 6

Україно-болгарські відносини за час російсько-української війни переживали різні етапи. Останні вибори у Болгарії завершилися утворенням проєвропейського уряду, але й посиленням проросійської опозиції. Так, проросійська та ультраправа партія посіла на виборах третє місце із результатом в 14,4%. 

Водночас болгарські законодавці зробили крок до скасування винятку з санкцій, який приносив росії мільйони євро. У країні існує латентний проросійський електорат, але й до українців ставлення переважно приязне. Знайти спільноти можна у різних містах країни, а також у соціальних мережах.

Португалія 71 зі 100 

За даними Євростату, найбільші українські громади у Португалії – у таких муніципалітетах, як Лісабон (понад 12 тисяч людей), Кашкайш і Порту (приблизно по 3 тисячі людей), Сінтра (2 тисячі), Албуфейра (майже 1,5 тисячі).

Проте влітку 2023 року з країни виїхали понад 4 тисячі людей. Значний відтік українських громадян пов’язують із тим, що  жінки з дітьми  повертаються в Україну через труднощі з пошуком житла, високі ціни на оренду, проблеми з працевлаштуванням. Крім того, деякі українці шукають кращих умов для життя в інших європейських країнах.

Дорога: 6

Безплатних евакуаційних рейсів для українців, про які ми писали тут, вже немає.

При завчасному бронюванні з аеропорту Варшави до Лісабона можна полетіти від 202 злотих (понад 1919 гривень). Тривалість польоту 4 години 20 хвилин. 

Останнім часом популярності набули міжнародні вантажно-пасажирські перевезення від приватних перевізників. Так, зі Львова до Лісабона довезуть за 2,5 доби й 200 євро. 

мадейраМадейраАвтор: Fillipe Lopez

Документи: 7

У 2022 році уряд Португалії надав українцям тимчасовий захист строком на один рік. У жовтні 2023 року влада країни дозволила евакуйованим залишатися у Португалії до 1 березня 2024 року.

Разом з посвідкою на проживання шукачам притулку надають:

  • податковий ідентифікаційний номер;
  • ідентифікаційний номер соціального страхування;
  • та номер користувача Національної служби здоров’я.

Допомога: 7

Українці з тимчасовим захистом можуть отримати в країні соціальну допомогу, зокрема, дохід від соціальної інтеграції (RSI). Його сума становить менше ніж 200 євро на місяць для дорослих та 100 євро на дитину. Однак ці виплати доступні лише для тих, хто не має інших джерел доходу.

Ціни й рівень життя: 8

Португалію вважають однією з найдешевших країн Західної Європи. Попри уповільнення темпів інфляції, у 2024 році в Португалії очікується зростання цін у ключових сферах: здорожчають деякі продукти харчування, електроенергія, газ, орендна плата тощо. В супермаркеті можна купити 

  • хліб – 1,98 євро,
  • 1 кг картоплі – 1,89 євро,
  • 1 кг томатів – 3,16 євро,
  • 1 л соку –  1,35 євро,
  • 3 кг апельсинів – 4,39 євро. 

ПортугаліяПортугаліяАвтор: Pexels

Житло: 6

У Лісабоні та Порту та інших містах українців приймають національні центри підтримки мігрантів (CNAIM).

Тимчасовий захист передбачає, що громадяни, які потребують допомоги, можуть отримати житлову підтримку. На цей час у Португалії у пріоритеті поселення людей, у яких немає коштів на проживання. 

Вартість оренди житла залежить від площі, міста, району. Наприклад, однокімнатна квартира у великому місті може обходитись у 1150 євро на місяць. 

У передмісті ціни на оренду житла будуть нижчими.

Комунальні платежі у Португалії вважаються досить недорогими: у межах 80-140 євро на місяць, але доведеться платити навіть за експлуатацію кондиціонера. Рахунки за комунальні послуги надходять переважно раз на два місяці.

Робота: 8

У 2024 році уряд оновлює суму мінімальної зарплати до 820 євро.

Країні потрібні некваліфіковані працівники у сфері обслуговування, металургії, у текстильній та меблевій галузі,  у сільському господарстві, на будівництві. 

Для пошуку роботи, підтримки підприємництва та навчання варто зареєструватися у відділенні Instituto de Emprego e Formação Profissional (IEFP), а також заповнити форму, доступну за посиланням або надіслати електронний лист на адресу job.ukraine@iefp.pt.  

Діти: 8

Переселенці з України мають право на різні види соціальної підтримки, зокрема:

  • сімейна допомога на дітей та молодь – залежить від складу сім’ї, річного доходу та віку дитини;
  • допологова сімейна допомога – 149,85 євро. 

Діти віком до 18 років мають обов’язкову освіту на тих самих умовах, що й громадяни країни. 

При вступі до ВНЗ українці з тимчасовим захистом можуть скористатися Спеціальним Статутом Міжнародного Студента, але з деякими змінами, а саме: доступ до соціальних грантів, рівні можливості з португальськими студентами щодо сплати за навчання, винагороди.

португаліяПортугаліяАвтор: Pexels

Умови для людей з інвалідністю: 6

Людей з інвалідністю у Португалії забезпечують засобами для реабілітації та постійною медичною допомогою. Хворі на цукровий діабет та інші отримують ліки безплатно. 

Окремої фінансової допомоги для переселенців з України не передбачено.

Умови для людей літнього віку: 7 

Для людей літнього віку передбачена підтримка за програмою Programa de Apoio Integrado a Idosos. Головна ціль програми – аби літні люди якнайдовше могли залишитися вдома та не потребували догляду від дорослих дітей чи сторонніх. 

Пенсіонери в Португалії можуть відвідувати центр підтримки, програми навчання. Їм доступні медичні та спа послуги. 

Загальна атмосфера: 8

Ще у 2020 році українська громада у Португалії була п’ятою за чисельністю серед інших іноземних громад у країні. 

Втім, подекуди діє велика кількість проросійських громадських організацій, а також релігійних громад, які прагнуть розповсюдити свій вплив і на новоприбулих українців.

Франція: 68 зі 100

У Франції зараз перебуває приблизно 100 тисяч евакуйованих з України. Уряд надає дозвіл на тимчасове проживання (APS) людям, які рятуються від війни. Його термін – шість місяців із можливістю поновлення до 3 років. 

Вимушені переселенці раз на рік повинні заповнити податкову декларацію і відзвітувати про все своє майно. 

Українці з APS не можуть отримати французькі водійські права. Однак допоки діє статус тимчасового захисту, вони можуть продовжувати користуватися своїми водійськими правами без необхідності обмінювати їх на водійські права ЄС або складати новий іспит на водіння.

Дорога: 7

Відстань від України до Франції – понад 2 690 кілометрів. 

Напряму з України до Парижа та інших міст тепер можна доїхати через Польщу або Румунію не тільки власним автомобілем, а й комфортабельним автобусом українських перевізників або з іншими водіями.

Вартість квитка на автобус:

  • Київ – Париж: від 120 євро;
  • Львів – Париж: від 100 євро.

Також є автобусні маршрути міжнародних перевізників – з пересадками, але дешевше (від 87 євро). 

Авіаквиток без багажу до Парижа з міста Ясси (Румунія) може коштувати від 129 нових румунських лей (999 гривень). 

ФранціяСтрасбургАвтор: Галина Щерба

Документи: 6

Щоб раз на пів року поновити свій документ про дозвіл на тимчасове проживання (APS), потрібно звернутися до префектури за три тижні до трьох днів до закінчення терміну дії. 

Кожна префектура у Франції створила сторінку, присвячену українцям. У спеціальній таблиці вказані регіони та послуги, які надають переселенцям у префектурах. Для пошуку потрібно ввести: Préfecture Ukraine + назва міста.

Автоматично APS не продовжують. 

Допомога: 8 

Для подовження виплат ADA треба заповнити анкету, яку надасть префектура, та надіслати до регіонального офісу OfII  (Office Français de l’Immigration et de l’Intégration) електронною поштою або поштою.

Ті, хто сплачують орендну плату за житло, отримують додатково 3,40 – 7,40 євро на день (в залежності від віку і кількості осіб в сім’ї).

Допомогу ADA перестануть виплачувати, якщо додатковий дохід перевищує визначені суми:

  • один дорослий: 575,52 євро на місяць; 
  • один дорослий + одна особа: 863,28 євро на місяць. 
  •  

Українці, які отримали тимчасовий захист у Франції, отримують пакет медичного страхування (загальне і додаткове). Проблема в тому, що процес отримання медичного страхування бюрократичний, страховий поліс, як і рандеву до лікаря, можна очікувати від декількох тижнів до декількох місяців.

Права на загальний медичний захист громадян України, які вже проживають у Франції та у яких закінчився термін дії дозволу на проживання, автоматично продовжуються протягом року від дати отримання страхування. 

Ціни: 5

Ціни у Франції протягом 2023 року зростали. Вміст продуктового кошика обійдеться в: 

  • хліб (0,5 кг): від 1,6 євро;
  • молоко: від 1 євро за літр;
  • сир: від 12 євро за кілограм;
  • курка: від 5 євро за кілограм;
  • рис: від 2 євро за кілограм;
  • помідори: від 2,50 за кілограм;
  • яблука: від 2,50 євро за кілограм;
  • картопля: від 2 євро за кілограм;
  • курячі яйця (10 шт.): від 2,20 євро.

Під час сезонних або святкових розпродажів можна купити продукти й товари із суттєвою знижкою.

Житло: 6

Відразу після приїзду українців поселяють у місцях розміщення біженців, в готелях, кемпінгах або сім’ях.

Соціального житла мало, переважно у селах та маленьких містах. Як правило, помешкання переселенцям винаймають соціальні організації, які й виступають гарантом.

У 2023 році багатьох українців, які безоплатно проживали у квартирах від асоціацій, перевели на умови суборенди, коли частину оплачує мешканець житла, а інша частина повністю або частково покривається одним із видів допомоги від CAF (Caisse des Allocations Familiales) або OfII (організація, що займається біженцями). 

Проживання у сім’ях пропонують все рідше, оплата за домовленістю зі стороною, що приймає.

Для самостійної оренди потрібно мати офіційний дохід або гаранта, який зможе за вас поручитися. Гаранта можна знайти за плату на спеціальних сервісах. 

У столиці та великих містах ціни на оренду житла значно вищі, ніж у провінції. Так, середня ціна за квартиру в Парижі та Ліоні – 1250 євро на місяць, у маленькому містечку 650 — 800 євро.

ФранціяФранціяАвтор: Andolu

Робота: 6   

Тимчасовий захист (APS) є еквівалентом дозволу на роботу. 

Французьке трудове законодавство захищає працівників, але більшість доступних вакансій для українців з елементарним знанням французької пропонують мінімальну заробітну плату.

Її сума станом на грудень 2023 року становить 1747 євро на місяць. 

Робота, зазвичай, за короткостроковими договорами на 1–3 місяці, але деякі переселенці вже отримали й довгострокові контракти. 

SMIC відповідає встановленій законом мінімальній погодинній оплаті праці. Орієнтовна сума мінімальної заробітної плати — 11,65 євро (9,23 євро чиста) за годину або 1766,92 євро (1398,70 євро чиста) за місяць.

Без знання мови найбільше вакансій є у сфері обслуговування та на сезонних роботах у сільському господарстві. 

Pôle emploi – агентство з працевлаштування, мета якого допомагати знайти роботу у Франції. Там можуть запропонувати оплачувані курси французької мови, поінформувати про доступні вакансії, організувати стажування на виробництві. Однак  українці переважно змушені шукати роботу самостійно.

Діти: 9 

Діти від трьох до 16 років обов’язково ходять до французької школи. Харчування у шкільній їдальні, як правило, треба оплачувати. Вартість залежить від школи та вашого фінансового становища (від 10 євро на місяць). 

Для дітей є спортивні секції, табори відпочинку. Умови відвідування й оплата залежать від регіону.

Сім’ї з дітьми мають можливість отримувати додаткову допомогу від CAF:

  • при народженні дитини від 1019,40 євро;
  • на дітей до 3 років 184,81 євро.  

Можна отримати фінансову допомогу на часткову оплату житла (APL). Багатодітні батьки можуть одержати додаткові переваги, наприклад, оплату відпочинку дітям.

Країна дружня до студентів. За наявності сертифіката про знання французької мови українці можуть вступати до ВНЗ, звільнятися від плати за навчання у державних університетах, отримувати стипендію та допомогу на оплату житла.

Умови для людей з інвалідністю: 8

У країні високий рівень доступності для людей з інвалідністю, діють різні програми допомоги (можна отримати «картку мобільності», інсулін, протези, слуховий апарат та інше). Діти з інвалідністю можуть відвідувати школу. 

В кожному департаменті діє MDPH (Відомчий будинок інвалідів) – ця установа надає спеціальну допомогу і супровід людям з інвалідністю відповідно до їхньої ситуації.

Підтвердження статусу інвалідності – процес тривалий і складний, тільки на основі медичних висновків лікарів Франції.  Додаткову фінансову допомогу з інвалідності українцям з тимчасовим захистом не виплачують. 

Умови для людей літнього віку: 5

Додаткової підтримки для переселенців у Франції не передбачено. Пенсіонери з України можуть отримати ліки та безкоштовні лабораторні обстеження. У разі необхідності страхування  покриє витрати пов’язані з окулярами, зубними протезами, слуховими апаратами та іншим медичним приладдям.

Загальна атмосфера: 8 

Російська діаспора у Франції була активною ще до вторгнення росії в Україну і зараз продовжує пропагандистську діяльність, організовує маніфестації, провокації проти України та українців, розповсюджує проросійські та антиукраїнські наративи.

Французи надавали й надають підтримку українцям, які шукають прихистку, зокрема, допомагають з облаштуванням, підвозом, пошуками роботи. Французькі міста стають побратимами українським.

Чехія: 67 зі 100

Українські переселенці у Чехії зможуть продовжити статус тимчасового захисту до кінця березня 2025 року, їм збережуть доступ до державного медичного страхування, освіти та ринку праці, однак змінюють умови надання гуманітарного житла.

Відповідний законопроєкт схвалений чеським парламентом наприкінці 2023 року.

На жовтень 2023 року понад 200 тисяч українських переселенців, які в’їхали до країни в лютому 2022 року, вже залишили Чехію.  

Центри допомоги евакуйованим «Світло», «MRIYA» і «Nusle» змінять режим роботи з 1 січня 2024 року, а відсутність реєстрації українських автомобілів у Чехії вважатиметься правопорушенням

Дорога: 9

Щодня з платформи «Західна» станції Мукачево вирушають два поїзди у напрямку Словаччини, якими можна скористатися у подорожі до Праги – потрібно пересісти на нічний поїзд EN 442 «Slovakia», що вирушає щодня з Кошице о 22:08 та прибуває до столиці Чехії о 07:38.

Крім цього, до Чехії можна дістатися автобусом з України (1980 гривень зі Львова до Праги) або літаком з країни Євросоюзу. Зокрема, авіаквиток з Кракова до Праги обійдеться орієнтовно у 2904 гривні, при бронюванні на декілька місяців наперед майже на 1000 гривень дешевше.

Документи: 8

Відповідно до нових правил, українським переселенцям тепер потрібна нова довідка про проживання з офіційно завіреним підписом власника або орендодавця. 

Для отримання візової наклейки, яка підтверджує тимчасовий захист потрібно до 15 березня 2024 року:

  • зареєструватися на сайті,
  • записатися на особистий візит до відділення МВС. 

Виїхати до України з Чехії можна на два місяці, але поїздки на понад 10 робочих днів можуть вплинути на деякі умови перебування в Чехії. 

ЧехіяПрагаАвтор: Наталія Бараненко

Допомога: 5

За новими правилами, українці замість кількох окремих видів грошової допомоги зможуть отримувати лише єдину виплату (від 150 до 160 доларів на людину). Підтримка у країні скоротилася.   Для українців є спеціальні точки отримання меддопомоги, але послуги медогляду платні. Чеський уряд надаватиме українцям разову грошову допомогу для добровільного повернення додому.

Ціни: 7

 Ціни у Чехії в середньому майже удвічі вищі, ніж в Україні, але відносно нижчі, ніж в західноєвропейських країнах. Вартість продуктів варіюється залежно від місця та якості. Так, у супермаркеті можна купити деякі товари зі знижками:

  • булочки – 2,70 крон, 
  • філе лосося, 1 кг – 520 крон, 
  • курячі медальйони, 1 кг – 112,90 чеських крон 
  • яйця, 30 штук – 131,90 чеських крон. 

Житло: 5

З вересня 2024 року для українців скорочують термін безоплатного проживання зі 150 до 90 днів для всіх, включаючи вразливі категорії. Водночас тим, хто проживає у квартирах з реєстру помешкань для біженців, відшкодовуватимуть витрати на житло: 3 тисячі чеських крон на особу.  Право на отримання цих пільг буде доступне лише сім’ям з доходом нижче прожиткового мінімуму.

Робота: 5 

Середня зарплата в Чехії 2023 року становила 37 492 чеських крон  (приблизно 58 112 гривень) на місяць. Працедавці шукають медсестер, будівельників, спеціалістів у різних галузях промисловості, освіти, у сфері обслуговування.

прагаПрагаАвтор: Наталія Бараненко

Діти: 6

Згідно з новими правилами, українським дітям у Чехії скасували можливість зарахування до дитсадка чи школи без черги й для них не створюватимуть спеціальних класів.

Освітні пільги надаються за умови навчання чеською. Медичне страхування неповнолітніх дітей безплатне.

Для школярів з України наступного року збільшена тривалість іспиту на атестат зрілості, а  абітурієнти  матимуть пільги при вступі: скорочений перелік літературних творів для іспиту з чеської мови, можливість користуватися перекладним словником та інші.

Вимоги до підтвердження попередньої освіти також послаблені.

Умови для людей з інвалідністю: 6

Групу інвалідності треба підтвердити. Картку особи з інвалідністю можна отримати лише в Úřad práce ČR (Управління праці Чехії).

Люди з інвалідністю мають право на деякі пільги та соціальні послуги (залежать від виду інвалідності): 

  • пільгове користування державним гуманітарним житлом, 
  • пільгове державне медичне страхування, 
  • пільговий проїзд громадським транспортом.  

Запит на оцінку стану здоров’я можна подати виключно в електронному вигляді за допомогою форми на електронному порталі CSSZ.

Умови для людей літнього віку: 9

З 1 січня уряд Чехії підвищив розрахункову вартість житла для людей похилого віку. Розрахувати розмір підтримки можна на калькуляторі

Загальна атмосфера: 7

Міністр внутрішніх справ Чехії Віт Ракушан повідомив, що кількість українців в Чехії перевищує 5% від усього населення. Також він підтвердив намагання Росії поширювати російський наратив про їхній погляд на світ та їхню інтерпретацію війни у Чехії. 

«Невдоволення у суспільстві також присутнє, мовляв, треба думати більше про чехів, а не про українців», – розповів редактор Радіо Свобода в Празі Ростислав Хотин.

Норвегія: 64 зі 100 

Норвегія не є країною Євросоюзу, але входить у Шенгенську зону. За інформацією Норвезького директорату з питань імміграції (UDI), станом на грудень 2023 року до країни переїхали понад 69 тисяч українців, люди продовжують масово прибувати. 

Для розміщення переселенців Норвегія змушена значно розширити житловий фонд і планує створити до 3 000 додаткових місць для надання новоприбулим тимчасового притулку.

Влада країни посилює контроль над українцями з посвідкою на проживання. Зміни стосуються:

  • вимог до робочого часу;
  • житлових умов;
  • виплат родинам із дітьми та можливості поїздок додому в Україну.

Водночас уряд цієї країни збільшив фінансування, яке місцева влада отримує для облаштування переселенців.

Дорога: 6

Уряд Норвегії практично заборонив відвідини України переселенцям, які отримали колективний захист – для того, щоб отримати соціальні виплати люди мають дійсно перебувати в країні більшість часу. 

Для поїздки додому потрібно мати вагому причину, інакше посвідка на проживання може бути анульована.

Щоб потрапити до Норвегії, можна доїхати наземним транспортом в один з європейських аеропортів поруч з українським кордоном та продовжити подорож літаком.

Базовий тариф на переліт з Варшави до Осло – від 129 злотих (орієнтовно 1225 гривень). 

Неповнолітні без супроводу та інші особливо вразливі особи можуть отримати допомогу, щоб доїхати до Національного центру реєстрації.

НорвегіяСотландАвтор: Альона Бурятинська

Документи: 7 

З 1 січня 2024 року реєстраційні пункти по всій країні діяти не будуть, новоприбулих українців прийматиме єдиний Національний центр приймання в муніципалітеті Роде.

Колективний захист не дає підстав для отримання дозволу на постійне проживання протягом перших трьох років. Після цього можна отримати тимчасовий дозвіл на проживання, який дає підстави для подальшого отримання дозволу на постійне проживання. Директорат у справах іноземців (UDI) розгляне заявку індивідуально. 

Допомога: 6 

У країні запроваджують певний «період очікування» – перед тим, як люди отримають доступ до повного пакета соціальної підтримки. 

Під час інтеграційної вимушеним переселенцям нараховується допомога на покриття оплати житла та комунальних послуг.

Умови, суми та види підтримки можуть відрізнятися в кожному муніципалітеті.  Якщо дохід збільшиться, фінансування можуть зменшити. 

Шукачі притулку в Норвегії мають право на медичну допомогу під час хвороби, при наявності певної залежності або при невідкладній потребі послуги стоматолога. Держава покриває більшу частину вартості лікування, але треба сплачувати «персональну частку», наприклад, за консультацію у лікаря чи при зверненні до чергової невідкладної медичної служби. 

Норвегія з 2023 року платить 17,5 тисяч крон (64 600 гривень) українцям зі статусом колективного захисту, які готові повернутися додому. За виплатою потрібно звертатися в Норвезьке імміграційне управління (UDI). Разом із заявою потрібно надати квитки та документи, а також прописати маршрут. Якщо людина знову захоче приїхати до Норвегії у статусі переселенця, то ці кошти доведеться повернути.

Ціни й рівень життя: 3 

За рівнем вартості проживання Норвегія належить до найдорожчих країн світу. Орієнтовні ціни на продукти:

  • буханець білого хліба – 2,70 євро;
  • білий рис, 1 кг – 2,81 євро; 
  • яйця, 12 штук – 3,97 євро;
  • курячі грудки, 1 кг – 12,86 євро;
  • яблука, 1 кг – 2,85 євро. 

Житло: 6 

Уряд Норвегії очікує, що 2024 року постане потреба розселити приблизно 35 тисяч новоприбулих українців. 

Шукачів притулку більше не поселятимуть у готелях і комплексах відпочинку.

«Ми все ще матимемо щедрі умови, але відмовимося від використання найдорожчих і найкращих готелів», – каже міністерка юстиції та надзвичайних ситуацій Норвегії Емілі Енгер Мель.

Орендувати двокімнатну квартиру в Осло можна за 36 301 норвезьких крон (133 тисячі гривень). 

норвегіяНорвегіяАвтор: Альона Бурятинська

Робота: 8

Разом із дозволом на проживання українці в Норвегії автоматично отримують право на роботу.

Законодавчо встановленої мінімальної заробітної плати для всіх працівників тут немає, її рівень встановлюють в колективних договорах на підприємствах.

Середня зарплатня у 2023 році тут становила 637 800 норвезьких крон (1 945 290 гривень) на рік або 52 150 норвезьких крон  (159 057 гривень) на місяць. Проте новоприбулі без знання місцевої мови та відповідної освіти заробляють менше.

У 2024 році українці в Норвегії отримали право працювати водіями автобусів. Раніше, щоб працювати на такій посаді громадянам з країн поза меж ЄС, потрібно було прожити в країні протягом чотирьох років. 

Діти: 7 

Серед вагомих змін у новому році й те, що українці не зможуть подати документи на «заборговану» допомогу для дітей за 12 місяців після року легального перебування в країні. 

Втім, батьки зможуть отримати гроші для дітей з другого року проживання в Норвегії.

Умови для людей з інвалідністю: 10

Норвегія дуже доброзичлива до людей з інвалідністю. Діти з інвалідністю мають змогу відвідувати школи та дошкільні заклади, у них є асистенти.

Переселенці з України з інвалідністю можуть оформити пільги, додаткову допомогу та мати право на безплатне користування допоміжними засобами реабілітації. За надання таких послуг відповідає Агентство зайнятості та соціального забезпечення (NAV). Допомога вираховується залежно від доходів сім’ї, враховується загальний прибуток в Норвегії та за кордоном. 

Умови для людей похилого віку: 4

Українці похилого віку не отримують додаткових виплат у Норвегії. Втім, за потреби можна звернутися до місцевого Червоного Хреста чи управління кантону.

Загальна атмосфера: 7

Найбільші осередки українців у Норвегії розташовані у містах Осло, Берген, Ставангер, Тронхейм та Драммен.  У країні серйозно ставляться до гібридних загроз з російської сторони, норвезький уряд розірвав із нею угоду про спрощений візовий режим. Норвежці терплячі та співчутливі, намагаються допомогти, багато хто став українцям новими друзями.

Великобританія: 62 зі 100

Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії більш закрите для українців, ніж держави Євросоюзу. Там діє три схеми для тих, хто бажає приїхати до країни або залишитися: 

  • Ukraine Family Scheme – дозволяє заявникам приєднатися до членів сім’ї або продовжити своє перебування у Великобританії;
  • Homes for Ukraine – дозволяє громадянам Сполученого Королівства спонсорувати візу людей з України та приймати переселенців щонайменше пів  року. Місцеві жителі, які прихистили українців, отримують від уряду доплату – 350-500 фунтів (17000 – 24000 гривень) за одну людину щомісяця; 
  • Схема продовження перебування для українців.

За умовами цих програм, українці, які рятуються від війни, отримують спрощену візу на в’їзд до країни та можуть претендувати на прихисток протягом трьох років і право на роботу. 

З березня 2022 року по 9 жовтня 2023 року тільки за візовою схемою Homes for Ukraine Великобританія надала прихисток 134 тисячам евакуйованих українців.

Після закінчення терміну віз, за умови відсутності змін до законодавства, орієнтовно 100 000 українських переселенців будуть зобовʼязані виїхати із Великої Британії у вересні 2025 року. 

Дорога: 6

Українцям не потрібно міняти посвідчення водія на британське після 12 місяців перебування в країні. Водити автомобіль без заміни прав українські переселенці можуть протягом трьох років. Новий закон набув чинності 7 липня 2023 року.  

При завчасному бронюванні квиток на автобус Львів – Лондон (з пересадкою у Кельні) коштуватиме мінімум 4 498 гривень. Дорога займає в середньому майже 49 годин (залежно від ситуації на кордонах). Приватні перевізники везуть напряму, але й за проїзд беруть удвічі більше.

Документи: 6

Біометрична посвідка на проживання (BRP) надає дозвіл на перебування у Великій Британії до 3 років. Українці, які користуються BPR мають право: 

  • на навчання,
  • на отримання грошової допомоги,
  • на роботу,
  • на медичне обслуговування.  

Втім, часто українці у Великобританії стають жертвами візового шахрайства

Фальшиві візи неможливо ідентифікувати одразу, тому часто українцям дозволяють подорожувати літаком і лише згодом прикордонники визнають їхні документи недійсними.

ВеликобританіюВеликобританіяАвтор: Тетяна Остапчук

Допомога: 8

Після прибуття до Великої Британії у межах програми «Homes for Ukraine» можна отримати одноразову виплату у розмірі 200 фунтів стерлінгів (приблизно 9 000 гривень) на одну особу.

Також українцям доступні:

  • універсальний кредит – це соціальна допомога, яка залежить від рівня доходу, складу сім’ї, витрат на житло;
  • пенсійний кредит – щотижнева соціальна допомога людям похилого віку (від 66 років).

Ціни та рівень життя: 4

Ціни на  основні продукти можуть коливатися залежно від регіону та місцевості. У Лондоні та інших великих містах життя набагато дорожче, ніж у маленьких провінційних містечках.

Наприклад, 

  • молоко 1 літр: 0,57 – 1,30 фунтів (27 – 75 гривень);
  • буханець хліба: 0,55 – 1,90 фунтів (25 – 95 гривень);
  • 12 яєць: 1,07 – 3 фунти (50 – 145 гривень);
  • курячі грудки 1 кг: 3 – 8 фунтів (145 – 390 гривень);
  • яловичина 1 кг: 4,50 – 15 фунтів (220 – 730 гривень);
  • яблука 1 кг: 1 – 3 фунти (25 – 145 гривень);
  • білий рис 1 кг: 0,70 – 2,45 фунта (35 – 120 гривень). 

Житло: 4

Британці можуть забезпечити українців житлом за програмою Homes for Ukraine. Помешкання зобов’язуються надати на 6 місяців.

Втім, тисячі українців, які приїхали до Великої Британії за цією урядовою програмою, є бездомними або ризикують залишитись без даху над головою після закінчення піврічної дії цієї схеми розміщення.

Соціального житла мало. Квартиру в оренду не віддають без кредитної історії чи офіційної місцевої роботи з гідною зарплатнею. Крім того, потрібен або гарант, або авансовий платіж наперед на шість місяців.

Однокімнатну квартиру у Лондоні можна орендувати за 2 742 фунти стерлінгів (132 400 гривень).  

Найдорожчі міста для оренди житла у Великобританії: 

  • Лондон,
  • Суррей;
  • частини Бакінгемширу;
  • Беркширу та Оксфордширу. 

Найдешевшими районами вважаються Іст-Мідлендс, частини Йоркширу і Гамберсайда, Північний Схід і Північний Захід.

Робота: 6

Українці, які приїхали до Великобританії як переселенці, автоматично мають право на роботу. 

Середня зарплата – приблизно 29 669 британських фунтів стерлінгів (1 438 000 гривень) на рік. 

Найбільше заробляють фахівці ІТ галузі, фінансисти, юристи, менеджери, пілоти, інженери та медики. Після Брекзиту на ринку праці Великої Британії недостатньо кваліфікованих працівників. У списку дефіцитних професій будівельники, муляри, покрівельники, теслі, столяри, працівники сільського господарства та інші.

Перешкодити працевлаштуванню може:

  • незнання англійської мови, 
  • невизнання кваліфікації у Великобританії,
  • робота, яка не відповідає навичкам шукача. 

лондонЛондонАвтор: Тетяна Остапчук

Діти: 7

Сім’ї з дітьми можуть отримати додаткову допомогу:

  • на дітей – 21,80 фунтів стерлінгів (1060 гривень) на тиждень за найстаршу або єдину дитину і 14,45 фунта стерлінгів на тиждень за кожну іншу дитину (705 гривень);
  • на оплату послуг по догляду за дитиною, якщо вона ще не ходить до школи; 
  • право на безплатне дошкільне виховання мають сім’ї з дітьми, які прибули за програмою Homes for Ukraine.
  • «право на 30 годин» – право на 15-30 безплатних годин на тиждень у дитсадочку (всі дошкільні заклади у Великій Британії платні, навіть державні). 

Усі діти та молоді люди, які прибувають за програмами для українців, мають право на навчання чи дошкільне виховання у Великій Британії. При цьому є проблема з наявністю вільних місць.

Українські атестати абітурієнтів не відповідають британським стандартам.

Вища освіта платна, але люди, яким надали дозвіл на проживання за однією з українських програм, мають право отримати допомогу на навчання та оплату навчання за тарифами для громадян Великої Британії (home fee status). 

Для громадян України є також спеціальні стипендії. Наприклад, Chevening Scholarship включає оплату навчання, стипендію щомісяця, авіаквитки у дві сторони та додаткові виплати.

Умови для людей з інвалідністю: 9

У країні високий рівень доступності до різних закладів, установ, транспорту. 

Люди з інвалідністю, а також їхні опікуни можуть отримати таку допомогу (Disability Benefits):

  • універсальний кредит;
  • на проживання  для дітей з інвалідністю (DLA);
  • по інвалідності для дорослих (PIP); 
  • на відвідування (Attendance Allowance), якщо людина потребує сторонньої допомоги;
  • на працевлаштування та підтримку (ESA);
  • на догляд (Carer’s allowance), якщо людина доглядає за кимось понад 35 годин на тиждень;
  • через травмування на виробництві, якщо людина втратила працездатність внаслідок роботи.

Умови для людей літнього віку: 5

Переселенцям може бути доступний пенсійний кредит. Суму виплати визначають індивідуально. 

Загальна атмосфера: 7

Головні труднощі, з якими зіштовхуються евакуйовані через війну у Великобританії, – зростання цін, невисокі соціальні виплати, складнощі у пошуку роботи та її поєднання з материнством і батьківством. Серед переваг називають безпеку, високий рівень шкільної освіти, привітність і готовність англійців допомагати. У Лондоні існує численна російська спільнота. 

Угорщина: 62 із 100 

Попри те, що Україна межує з Угорщиною, при евакуації переважна більшість наших співгромадян перетнула цю східноєвропейську країну «транзитом», не отримавши тимчасовий захист в країні.

Місцеві урядовці не розголошують, скільки українців може перебувати тут, однак за інформацією Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН), станом на 1 січня року від початку повномасштабної війни українсько-угорський кордон перетнули понад 4 094 100 громадян України, а попросили притулку в Угорщині приблизно 40 605. 

Дорога: 10

З 10 грудня 2023 року розпочав курсувати новий прямий поїзд №143/146 Відень – Чоп – Відень (через Будапешт). На станції Чоп поїзд «підвʼязаний» під зручну пересадку пасажирів інших рейсів.

Київ від Будапешта відділяють понад 1 200 кілометрів, приблизний час поїздки – 14 годин. Крім поїзда, з України до Угорщини зараз можна доїхати автомобілем або автобусом. Але  плата за проїзд автобанами у 2024 році здорожчала.

На деяких прикордонних пунктах пропуску кордон можна перейти пішки.

угорщинаУгорщинаАвтор: Unsplash

Документи: 6

Українцям в Угорщині надають стандартний для ЄС тимчасовий захист.

Запити на надання тимчасового захисту можна подавати щодня з 8:00 до 16:00 у відділі обслуговування клієнтів Національного генерального управління поліції з питань іноземців. 

Адреса: 131 Harmat utca, 1108 Budapest (Будапешт).

Допомога: 7 

Розмір регулярних прожиткових виплат: 

  • для дорослих – 22 800 угорських форинтів (12280 гривень) на місяць, 
  • для неповнолітніх – 13 700 угорських форинтів (1370 гривень) на місяць.

Одна з умов виплат – щомісяця відмічатися у трудовому підрозділі окружного урядового офісу за місцем проживання, крім того, людина зобов’язана погодитися на запропоноване їй робоче місце (у тому числі громадську працю) через 45 днів після отримання першої виплати. При відмові виплата припиняється.

Крім базової допомоги, яку передбачає статус тимчасового захисту, при потребі  OIF (Національне головне управління у справах іноземців) може оплатити вартість перекладу угорською мовою особистих українських документів: свідоцтва про народження та шлюб, офіційні документи, що підтверджують освіту або професійну кваліфікацію тощо.

При наявності українського закордонного паспорта можна отримати невідкладну та швидку допомогу в більшості лікарень і клінік – витрати покриє Угорська Каса Медичного Страхування.

Ціни: 6

Угорщину спіткало найбільше зростання цін на харчові продукти у Європейському Союзі – станом на листопад 2023 року рівень інфляції становив 9,6 %, порівняно із середньоєвропейським показником 3,6 %.

Основні складові продуктового кошика – яйця, молоко, олія, хліб тощо – подорожчали на 72 – 80%. 

Житло: 5

З 15 вересня 2023 року змінилися правила розміщення українців. 

Зокрема, право на тимчасовий захист дає право і на субсидоване проживання протягом одного місяця після прибуття в Угорщину.

Через місяць право на субсидоване житло залишиться, тільки якщо людина підпадає під одну з категорій ризику:

  • молодші 18 років;
  • один із батьків дитини віком до 18 років і проживає в одній сім’ї;
  • вагітні;
  • люди з інвалідністю;
  • старші 65 років.

Орендувати однокімнатну квартиру в Будапешті можна за 380 євро.

будапештБудапештАвтор: Pexels

Робота: 6

Українці, які мають тимчасовий захист в Угорщині та біометричний паспорт, можуть працювати переважно у секторах, де відчувається нестача робочої сили: громадське харчування, будівництво, IT. 

За таких працівників держава виплачує роботодавцям допомогу.  Цю суму отримує підтприємство, а не робітники.

На відміну від інших країн, Угорщина визнає українські дипломи.

Середня оплата некваліфікованої роботи – в середньому 1000 форинтів (приблизно 100 гривень) на годину, в день – 10 000 форинтів (1000 гривень). За 6-денний робочий тиждень з 10-годинним робочим заплатять 350 000 форинтів (приблизно 35000 гривень).

Діти: 7

Для сімей з дітьми передбачена фінансова допомога і деякі пільги:

  • щомісячна допомога у розмірі 13 700 угорських форинтів (1370 гривень) (припиняється при працевлаштуванні батьків або при наявності інших виплат),
  • право на безплатне харчування в дитячому садочку чи школі,
  • одноразова грошова допомога матері після кожних пологів – 64 125 угорських форинтів (6 412,5 гривень),
  • матеріальна допомога по догляду за дитиною до 2 років – 28 500 угорських форинтів (2 850 гривень), 
  • нефінансова (натуральна) соціальна допомога від муніципалітетів.

Умови для людей з інвалідністю: 7

Люди з інвалідністю зі статусом тимчасового захисту при потребі мають право на спеціальну медичну допомогу, знижки на проїзд у громадському транспорті Угорщини. Для цього потрібно пройти через угорську систему підтвердження статусу на основі українських медичних довідок. 

Умови для людей літнього віку: 5 

Люди, старші ніж 65 років, можуть претендувати на знижку в транспорті Угорщини – 100% знижки на проїзд у вагоні 2 класу. 

Загальна атмосфера: 3

Українці переважно не залишаються в Угорщині через низку причин:

  • мовний бар’єр;
  • відсутність необхідної інформації про перебування в країні або допомогу;
  • невисока заробітна плата навіть для кваліфікованих працівників; 
  • ставлення з боку уряду Угорщини до України та російської агресії.

Уряд Віктора Орбана бойкотує антиросійські санкції та допомогу Україні від ЄС, а також бореться проти засилля мігрантів. Пропаганда звинувачує Україну у проблемах, які існують в ЄС, і ставить за мету посилити в угорському суспільстві ворожість до України. В країні фіксують систематичні та грубі порушення прав українців. Населення Угорщини мало знає про нашу країну, тому ставлення до неї у більшості переважно нейтральне.

Словаччина: 61 зі 100

Словаччина розташована у Східній Європі та межує з Україною. Тут отримали тимчасовий прихисток майже 400 тисяч наших співгромадян.

Рятуючись від війни, люди вибирали цю країну передусім через близькість до Батьківщини та тому, що  вважали її схожою на Україну: і мовою, і менталітетом.

Дорога: 10

Віднедавна квитки на поїзд до Словаччини можна купити онлайн, для цього треба відкрити мобільний застосунок Укрзалізниці або сайт перевізника.  Вартість квитка стартує від 412 гривень. Їхати до Кошице орієнтовно 3,5 години.

Документи: 8 

Посвідчення «Тимчасовий притулок» (dočasné útočisko) терміном дії до 4 березня 2023 року автоматично залишатимуться дійсними до 4 березня 2024 року. Українці за бажанням можуть оновити своє посвідчення через електронну службу Міністерства внутрішніх справ Словацької Республіки

Допомога: 6

Українці можуть отримати матеріальну допомогу. Розмір фінансової підтримки залежить від кількості членів родини та їхнього становища:

  • 74 євро на місяць для однієї людини,
  • 140,70 євро на місяць для одного дорослого з дитиною,
  • 128,60 євро на місяць для пари без дітей.

братиславаБратиславаАвтор: Поліна Підгородинська

Ціни й рівень життя: 7

Попри те, що у Словаччині ціни зростають, вони залишаються більш доступними для українців, ніж у Західній Європі. Вартість товарів і послуг залежить від регіону та міста.

  • 1 літр молока в середньому коштує 0,85 євро,
  • буханець білого хліба – 1 євро,
  • 1 кг картоплі  – 0,83 євро,
  • 1 кг білого рису – 1,36 євро,
  • яйця – 1,91 євро за 12 штук. 

Житло: 6 

Уряд Словацької Республіки ухвалив рішення щодо продовження компенсацій за проживання для власників житла, фізичних та юридичних осіб, які надають помешкання переселенцям з України. Фінансові виплати продовжили включно до 31 березня 2024 року.

  • для людей, які проживають у квартирах та приватних будинках: 10 євро на день для дорослих, 5 євро для дитини до 15 років;
  • для тих, хто живе у закладах розміщення, не призначених для ведення бізнесу: 12 євро для дорослого на день, 6 євро для дитини до 15 років.

Двокімнатну квартиру з паркуванням можна орендувати за 900 євро на місяць.

Робота: 6

У 2023 році розмір середньої заробітної плати в Словаччині становив 1 419 євро  (60 554 гривень) за місяць. У 2024 році передбачене підвищення мінімальної зарплати.

Українцям у Словаччині пропонують вакансії водіїв, робітників на заводах, а також у сферу обслуговування, сільського господарства. 

братиславаБратиславаАвтор: Поліна Підгородинська

Діти: 8

Сім’ї з дітьми забезпечуються державою матеріальною одноразовою та неодноразовою допомогою, а також  мають можливість отримати гроші на харчування та шкільне приладдя.

Вступ до державних вищих навчальних закладів – без іспитів при знанні мови.

Умови для людей з інвалідністю: 7

Люди з інвалідністю у Словаччині мають змогу отримати матеріальну допомогу:

  • субсидію на підтримку гуманітарної допомоги особі з особливим захистом у зв’язку з тяжкою інвалідністю;
  • батьківську допомогу уповноваженій особі для забезпечення належного догляду за дитиною до 3-6 років у разі тривалого захворювання.

Умови для людей літнього віку: 5 

Уряд Словаччини може виплатити додаткову грошову допомогу переселенцям, старшим ніж 65 років. Розмір підтримки визначають індивідуально.

Загальна атмосфера: 4 

На початку повномасштабної війни українці відчували велику підтримку громадян Словаччини, однак помічають, що зараз ставлення до них змінилося. Серед причин: погіршення економічної ситуації в країні, проросійська пропаганда, популізм місцевих політиків, а також поведінка деяких земляків. Новий словацький уряд не можна назвати дружнім до України,  а прем’єр-міністр країни Роберт Фіцо неодноразово виголошував протиукраїнські заяви. 

Хорватія: 59 зі 100

Тимчасовий захист українцям у Хорватії автоматично продовжили до 4 березня 2024 року. Станом на жовтень 2023 року в Хорватії нарахували близько 24 тисяч переселенців з України.

Дорога: 9

Укралізницею до Хорватії можна їхати, наприклад, через Будапешт. Звідти час у дорозі до Загреба місцевим прямим денним поїздом становить майже 6,5 годин, вартість квитків від 17 євро. 

Автобусом зі Львова у Загреб можна доїхати приблизно за 31 годину, вартість квитка – орієнтовно 2 169 гривень. На власному авто – без обмежень на перетин кордону з Угорщиною і зупинки по цій країні.

Відстань у 1 481 кілометр між Києвом і Загребом можна здолати за понад 17 год (залежно від ситуації на шляхах і кордонах).

Документи: 7

Посвідка «іноземця, який перебуває під тимчасовим захистом» є двомовним документом (хорватською та англійською мовами), вважається посвідкою на проживання в Республіці Хорватія та надає статус тимчасового захисту і стандартні для нього права та обов’язки.

Особа, яка перебуває під тимчасовим захистом, може подати заяву про надання статусу міжнародного захисту – притулку або субсидіарного захисту, а також про прийняття до хорватського громадянства.

Допомога: 5

Українці, які отримали тимчасовий захист, отримують право на декілька видів допомоги:

  • одноразову фінансову компенсацію – в середньому 300 євро,
  • послуги первинної соціальної підтримки,
  • невідкладну медичну допомогу та відповідну медичну та іншу допомогу для вразливих груп населення. 

ХорватіяХорватіяАвтор: Pexels

Ціни: 6

Ціни на товари зросли після переходу країни на євро. Двадцятим членом Єврозони Хорватія стала з 1 січня 2023 року. У Хорватії діє багато мережевих супермаркетів, але у сільських торгівців за містом овочі та фрукти можна придбати дешевше.

Житло: 4

У центрах прихистку для переміщених осіб можна отримати ночівлю, харчування, інтернет, медичну допомогу. Там дозволено перебувати близько 48 годин. Далі українців поселяють у заклади колективного проживання або орендоване житло. Переселенцям не надають компенсацію вартості житла. 

Однокімнатну квартиру у Загребі можна орендувати за 880 євро. 

Робота: 7

Громадяни України з тимчасовим захистом мають ті ж права та обов’язки у сфері працевлаштування, що й громадяни Хорватії, і можуть користуватися послугами Хорватської служби зайнятості (Hrvatski zavod za zapošljavanje – HZZ) на тих же умовах.

У прибережних областях дефіцитними є різні професії в туристичній галузі, в континентальних – у галузях будівництва та переробній промисловості. Після 9 місяців роботи при припиненні трудових відносин безробітні можуть отримати допомогу:

  • під час навчання – 14 євро на день та компенсація транспортних витрат;
  • під час стажування на виробництві – в розмірі мінімальної заробітної плати (без внесків на обов’язкове страхування) та компенсацію транспортних витрат;
  • по безробіттю (вираховується індивідуально).

ХорватіяХорватіяАвтор: Pexels

Діти: 4 

Щомісячних виплат на дитину немає. До шкіл беруть усіх дітей відповідного віку.

У дитсадочки приймають за наявності вільних місць. У маленьких містечках вільні місця знайти простіше, ніж у великих містах на кшталт Загреба.

Школа забезпечить підручниками та має організувати підготовчі курси з хорватської мови для всіх учнів. У різних регіонах діють різні програми надання субсидій витрат на харчування, транспорт, закупівлю підручників для учнів середньої школи.

Умови для людей з інвалідністю: 5

Люди з інвалідністю можуть отримати допомогу з транспортуванням, допоміжні засоби, а також переваги при розміщенні. Хорватські товариства осіб з інвалідністю не вимагають членства від українських громадян як умови для надання підтримки.

Умови для людей літнього віку: 5

Переселенці літнього віку можуть претендувати на окремі кімнати у тимчасовому житлі та допомогу від Червоного Хреста. 

Загальна атмосфера: 7

Хорвати співчувають українцям, але Україну сприймають через призму російської пропаганди.

Країна приймає українських дітей та ветеранів, а також співпрацює з Україною в усіх сферах, зокрема щодо експорту зернових.

Сполучені Штати Америки: 57 із 100 

У зв’язку з повномасштабним російським вторгненням, наші земляки можуть перебувати в Америці з одним із декількох статусів, серед яких:

  • тимчасовий захищений статус (TPS) – для громадян України, які прибули до США до 11 квітня 2022 року включно та фізично перебувають у США безперервно з 19 квітня 2022 року;
  • гуманітарний пароль в США (зокрема, для учасників програми Uniting for Ukraine – U4U);
  • статус біженця (за програмою приймання біженців США USRAP).  

Від початку великої війни в Україні станом на 2023 рік у США знайшли притулок понад 200 429 українських громадян. Майже 130 тисяч отримали тут прихисток за програмою U4U – «Єдність заради України». Спонсорами для них за цією програмою виступили понад 200 тисяч американців

У 2023 році у Сполучених Шатах відкрили прийом заявок від потенційних спонсорів у межах Welcome Corps – нової урядової програми, яка дозволяє американцям об’єднуватися з метою допомоги біженцям, у тому числі українцям. 

Шукачі притулку у США переважно хочуть потрапити у штати Нью-Йорк, Іллінойс, Каліфорнія.

Дорога: 4

Учасники програми U4U отримують спрощений дозвіл на в’їзд, але потрібно завчасно знайти «спонсора». Якщо ви подорожуєте по США на своєму авто або якщо хочете орендувати там автомобіль, знадобиться міжнародне посвідчення водія   IDP (International Driving Permit). 

Вилетіти літаком можна з найближчого європейського аеропорту. Так, квиток із Варшави до Нью-Йорка можна завчасно забронювати за 30 459 гривень. Політ триватиме 9 годин 45 хвилин.

Документи: 5 

Для в’їзду в США зазвичай потрібна віза. В Україні отримати цей документ зараз неможливо, тож з цією метою наші люди найчастіше їдуть до Польщі, Угорщини, Словаччини, Румунії чи Молдови. 

Знайти консульство в країні перебування й ознайомитися з вимогами можна тут.

Сполучені Штати з 20 жовтня 2023 року продовжили українцям статус тимчасово захищених осіб (TPS) на 18 місяців. Оновлена посвідка на проживання чинна до 19 квітня 2025 року через повномасштабну війну і надзвичайні та тимчасові умови в Україні, які перешкоджають безпечному поверненню людей.

Заявки на отримання цього статусу також можуть подавати громадяни України, які перебували в США станом на 16 серпня 2023 року. TPS не дає права українцям стати постійними жителями Сполучених Штатів Америки.

За програмою U4U українці отримали право на в’їзд в США строком до 2 років з правом на подання документів на працевлаштування в США. Знайти спонсора треба самостійно.

сшаСШААвтор: Валентина Наумова

Допомога: 5

Українці, які отримали гуманітарний пароль в США (зокрема, учасники програми U4U) в період з 24 лютого 2022 року по 30 вересня 2023 року, могли подавати документи на основні пільги, доступні для переселенців (за винятком Програми прийому та розміщення Державного департаменту США) до закінчення терміну їх гуманітарного пароля. 

Деякі українці, які отримали гуманітарний пароль у США після 1 жовтня 2023 року, вже не мають права на послуги розселення та державну допомогу.

Ціни: 4

У США доволі висока вартість життя. Так, двоє людей з середнім рівнем потреб за місяць витратять орієнтовно 1 200 доларів, не враховуючи оплату житла. 

Буханець сірого хліба може коштувати до 6 доларів, картопля — 6 доларів за 5 фунтів.

Житло: 4

У США нелегко знайти безпечне та доступне місце для проживання. В країні триває житлова криза, там не вистачає житла для всіх охочих, зокрема, для українських переселенців. Ціни на оренду зростають. 

Спочатку житлом українців має забезпечити спонсор, згодом треба буде винаймати помешкання самостійно. Для цього потрібні хороша кредитна історія, підтвердження доходів та поручитель. У Нью-Йорку кімната зі спільними кухнею/санвузлом мінімально вийде 800-900 доларів. Ціна на оренду варіюється від району чи штату. 

Робота: 7  

Повторно зареєстрованим особам з TPS Служба громадянства та імміграції США (USCIS) може автоматично продовжити до 19 жовтня 2024 року виданий раніше документ про дозвіл на працевлаштування (EAD).

За тиждень у першому кварталі 2023 року жінки заробляли в середньому 996 доларів, чоловіки 1186 доларів.

Найвищі зарплати в США отримують лікарі, топменеджери, пілоти, архітектори. 

Федеральна мінімальна заробітна плата становить 7,25 доларів (283 гривень) за годину.    

Свій середній рівень доходу встановлює кожен штат.

Для кваліфікованих програмістів, інженерів, медиків зі знанням англійської мови знайти роботу в США не проблема. Лікарям обов’язково підтвердити диплом.

Без знання мови та спеціальної освіти можна влаштуватися на будівництві, робітниками на підприємствах, у сільському господарстві та сфері обслуговування. 

СШАСШААвтор: Валентина Наумова

Діти: 7

Щоб дізнатися, чи можуть українці з TPS та гуманітарним паролем отримати тимчасову допомогу для малозабезпечених сімей (для сімей з дітьми), а також інші види державної допомоги, варто звернутися до соціального працівника.

Умови для людей з інвалідністю: 9

У США забезпечені умови для індивідуальної мобільності людей з інвалідністю, а також максимальної доступності до інфраструктури та інформації.

Громадяни України з інвалідністю, які рятуються від війни у цій країні, можуть отримати Supplemental Security Income (SSI) – фінансову допомогу для людей у віці 65 років і старше або з інвалідністю. Сума допомоги залежить від штату. У 2023 році мінімальний розмір пенсії за інвалідністю становив 914 доларів щомісяця для однієї особи або 1371 долар для подружжя.

Щоб отримати пенсію, треба подати документи до Social Security Administration (Управління соціального страхування). Обробка такої заяви може зайняти від трьох до п’яти місяців.

Умови для людей похилого віку: 5

Для людей літнього віку існує програма Додаткового гарантованого доходу. 

Загальна атмосфера: 7

У США кількість росіян переважає кількість українців. Часто на словах вони декларують ліберальні погляди, але продовжують нести імперіалізм. Місцеві співчувають українцям, які рятуються від війни. Але для них ця війна далеко і не стосується безпосередньо, тож стурбовані своїми проблемами і переймаються ними.

ЛУГАНЩИНА
Норвезька рада у справах біженців відкриває прийом заявок на допомогу

9 вересня, о 9:00 Норвезька рада у справах біженців (NRC) в Україні починає приймати заявки на багатоцільову грошову допомогу. Детальну інформацію щодо умов участі та подання заявок можна знайти на сайті організації. Під час попередньої хвилі допомоги NRC змогла підтримати понад 76 тисяч осіб. Це – 10 відсотків від поданих заявок. У …

УКРАИНА
У Європі будут відкривати українські школи

Відбулось засідання ТСК з питань захисту прав ВПО та інших осіб на якому розглянули три питання:  про підтримку українських біженців закордоном; питання захисту права на освіту українських дітей і молоді, які є ВПО або перебувають на тимчасово окупованих територіях України; шляхи збільшення ефективності надання грошової допомоги постраждалим з боку держави та міжнародних …

НОВОСТИ ВОСТОКА
Затримка виплат ВПО: куди та до кого звертатися, аби відновили фінансову допомогу

Переселенці, яким затримують належні виплати, можуть звертатися до органів соцзахисту, ЦНАПу, Мінреінтеграції або до Офісу уповноваженого з питань ВПО. Для частини внутрішньо переміщених осіб діють соціальні виплати. Для людей, які вимушено покинули свої домівки, передбачено фінансову допомогу від держави у розмірі 2 тис. грн для осіб від 18 років та 3 тис. грн для дітей та осіб …