Як переселенцям відновити чи отримати новий документ про вищу освіту: пояснення Мін’юсту
Вимушені переселенці можуть відновити втрачені документи про вищу освіту за відповідною заявою до Міносвіти. Після перевірки даних для переселенців виготовлять новий документ про вищу освіту і додаток до нього.
У Мін’юсті запевнили, що відновити можна загублені, залишені на непідконтрольній території, пошкоджені, знищені або ж взагалі не отримані на окупованій території документи
За їх словами, для переселенців відновити такі документи буває доволі складно, оскільки навчальний заклад, де вони навчалися, і уся його документація може залишитись на непідконтрольній території або заклад вже було ліквідовано.
Проте у законодавстві містяться норми, що регулюють питання відновлення або видачі дублікатів документів про освіту для внутрішньо переміщених осіб. Важливо знати алгоритм дій для отримання дубліката документа про вищу освіту,
– пояснюють у міністерстві.
Як відновити диплом про вищу освіту
Тож, щоб відновити документи, особа має звернутись із відповідною заявою до МОН у разі, якщо вона:
- виконала увесь навчальний план;
- пройшла державну атестацію у своєму вищому навчальному закладі, який розташований на окупованій території;
- відмовилась отримувати документ про освіту, що не відповідає українському законодавству.
До заяви потрібно додати копію документа, що посвідчує особу, а також академічну довідку чи залікову книжку (якщо вона є).
«Якщо особа отримала у 2014 році документ про вищу освіту, зразок якого не відповідає національному законодавству, вона має також звертається до МОН із заявою і копією отриманого документа про вищу освіту з вишу, що знаходиться на окупованій території», – запевнили у відомстві.
Після цього МОН визначить університет в іншому регіоні (на підконтрольній українському уряду території), який виготовить і видасть документ про вищу освіту і додаток до нього для переселенця.Важливо! Інформація, яка стосується навчання випускника (курс, рік навчання, напрям підготовки (спеціальність), обов’язково перевіряється у Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО) для підтвердження достовірності факту здобуття освіти.
У разі закінчення навчального закладу до 2014 року, дублікат документа про вищу освіту державного зразка та додаток до нього також можна отримати, подавши відповідну заяву МОН.
Що робити, якщо у МОН відмовили
У випадку відмови МОН у визначенні вишу, який має забезпечити виготовлення і видачу документа про вищу освіту і додатка до нього, випускник може подати до суду.
При подачі такої заяви до суду, необхідно вказати:
- який конкретно факт необхідно встановити;
- причини неможливості отримати документи, що встановлюють даний факт у досудовому порядку (відмова МОН, яка і підтвердить таку неможливість);
- усі можливі докази, що можуть підтвердити встановлений факт.
До слова, в Україні з 1 липня збільшили розмір стипендій для студентів з числа дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування і тих, які втратили батьків.