Відмова у поновлені виплат безробітним переселенцям після працевлаштування є безпідставною
Переселенці, які вимушені починати життя з чистого аркуша, мають право на адресну грошову допомогу, однак у разі втрати роботи, на думку УСЗН, особа втрачає право на отримання таких виплат. Фахівці системи БПД довели, що такий висновок є незаконним.
Пан Геннадій разом з сім’єю у 2015 році наважився переїхати з окупованої Ясинуватої в м.Дружківка, що на Донеччині. Влаштувався на роботу, винайняв житло та оформив щомісячну адресну грошову допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг («переселенські виплати»), яку вчасно поновлював.
«Часи були тяжкі – незнайоме місто, зарплатня не велика. Всяке бувало» — згадує чоловік.
В 2018 році, при черговому зверненні до управління соціального захисту населення (УСЗН) з заявою про подовження переселенських виплат, Геннадій отримав відмову, вмотивовану тим, що при перевірці його особистої справи було встановлено, що чоловік не працює з квітня 2017 року. На додаток, УСЗН нарахував борг у сумі 3977,04 грн., які чоловік був вимушений повернути в бюджет.
«Хоча я і повідомляв про моє звільнення, я вирішив повернути надмірно виплачені кошти, я розраховував відновити виплати адресної допомоги після працевлаштування» — розповідав Геннадій.
«Причиною переплати є, зазвичай, не вчасне повідомлення УСЗН про зміну обставин, які впливають на виплату переселенських кошів. Така переплата була встановлено за нормами пункту 7 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі, на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №505 (далі — Порядок). Якщо працездатний громадянин фактично не працює, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім’ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період — припиняється.» — зазначає юристка Інна Куракіна.
Влаштувавшись на роботу, пан Геннадій знову звернувся до УСЗН з заявою про призначення переселенських виплат. Однак, отримав відмову. УСЗН, обґрунтував своє рішення посилаючись на пункт 3 Порядку. На думку УСЗН, оскільки чоловік працездатного віку, фактично не працював протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, то більше не має права на отримання грошової допомоги і отримає таке право тільки після втрати працездатності, тобто встановлення інвалідності чи досягнення пенсійного віку.
Така відповідь засмутила чоловіка, адже в сім’ї кожна копійка на підрахунку.
За допомогою пан Геннадій, звернувся до Дружківського бюро правової допомоги Краматорського місцевого центру. Фахівчиня Інна Куракіна, в судовому порядку, допомогла повернути адресну грошову допомогу з дати звернення до УСЗН та відстояти соціальне право чоловіка.
«Порядком передбачено, що призначення адресної допомоги особам, які тимчасово не працювали протягом двох і більше місяців не призначається лише на наступні шість місяців, при цьому на сьогоднішній день, чинним законодавством не встановлено заборони на призначення адресної грошової допомоги через період у разі відсутності обставин, які були підставою для припинення виплат. Отже, законних підстав для відмови в призначенні грошової допомоги в УСЗН не було, з чим суд і погодився.» – повідомила, Інна Куракіна.
Вже в листопаді 2020 рішення суду було виконане. УСЗН виплатив чоловіку донараховану адресну грошову допомогу у сумі 5 304 гривень та автоматично продовжив виплати на наступний шестимісячний строк.
Коментар Інни Куракіної:
Якщо Ви стикнулись з подібним, не варто засмучуватись. Насамперед необхідно отримати Повідомлення про відмову у призначенні соціальних виплат. Цей документ буде підставою для оскарження рішення. Наступним кроком, буде підготовка адміністративного позову. За допомогою в складенні позову переселенці можуть звернутись до системи безоплатної правової допомоги, офіс найближчого центру можна знайти за посиланням bit.ly/3kYBXPu
Комментариев нет