Відкрите звернення громадських організацій щодо значного скорочення фінансування житлових програм для внутрішньо переміщених осіб на 2021 рік
Голові Комітету Верховної Ради України з питань бюджету
Юрію Арістову
Міністру розвитку громад та територій України
Чернишову Олексію
Прем’єр-міністру України
Денису Шмигалю
ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ
Ми, громадські організації, що опікуються питаннями захисту і дотримання прав внутрішньо переміщених осіб та осіб, які постраждали у зв’язку із збройним конфліктом, звертаємося до Вас з приводу значного скорочення фінансування житлових програм для внутрішньо переміщених осіб на 2021 рік.
Відомо, що вирішення житлових проблем внутрішньо переміщених осіб було одним з найгостріших питань, які виникли після початку збройного конфлікту у 2014 році, і залишається таким наразі. Відсутність житла безпосередньо впливає на повноцінну інтеграцію переселенців у приймаючі громади та облаштування свого життя. Окрім того, часто це є основною причиною їхнього повернення на тимчасово окуповані території України, що таким чином ставить під загрозу їхню безпеку і життя. Зважаючи на це, забезпечення належного фінансування житлових програм для переселенців не лише сприятиме реалізації їхнього конституційного права на житло, а й створить для них умови забезпечити собі гідне життя.
Водночас, в проекті Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» (реєстр. № 4000), який був прийнятий у першому читанні 5 листопада, відсутнє фінансування двох найвагоміших програм забезпечення житлом ВПО, а саме — програми “Доступне житло” та програми пільгового кредитування учасників АТО та ВПО.
Програма «Доступне житло» передбачає забезпечення переселенців житлом шляхом надання державної підтримки у вигляді сплати державою 50% вартості будівництва (придбання) житла та/або пільгового іпотечного житлового кредиту з можливістю отримання переселенцем додаткового кредитування в банку для сплати частини вартості будівництва (придбання) доступного житла, що перевищує розмір державної підтримки.
Програма пільгового кредитування учасників АТО та ВПО передбачає надання переселенцям пільгового державного кредиту для придбання квартири у багатоквартирному житловому будинку або одноквартирного житлового будинку з відсотковою ставкою у розмірі 3% річних, а для військовослужбовців – з початку і до закінчення особливого періоду; резервістів та військовозобов’язаних – з моменту призову під час мобілізації і до закінчення особливого періоду, на час проходження військової служби – безвідсотково. Обидві програми реалізуються Державним фондом сприяння молодіжному житловому будівництву.
У 2018 та 2019 роках законами України про державний бюджет на відповідні роки було передбачено фінансування програми «Доступне житло» у розмірі 100 млн. грн., а у 2019 році була ухвалена Постанова Кабінету Міністрів України № 980 від 27.11.2019, якою був затверджений порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання пільгового довгострокового державного кредиту внутрішньо переміщеним особам, учасникам АТО та/або учасникам ООС на придбання житла, що дозволило забезпечити фінансування програми надання кредиту під 3% річних. Фінансування програми «Доступне житло» було передбачено також і у 2020 році, однак у зв’язку зі змінами до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», що були прийняті у квітні цього року, фінансування цієї програми було повністю скорочене, а державних видатків на програму пільгового кредитування ВПО та учасників АТО/ООС у 2020 році не було передбачено взагалі.
Судячи з проєкту Закону України “Про державний бюджет України на 2021 рік”, фінансування обох програм забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб у 2021 році не передбачається.
Втім, внутрішньо переміщені особи зацікавлені взяти участь у вказаних програмах. Згідно з інформацією, розміщеною на офіційному веб-сайті Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву, лише у черзі на участь у програмі «Доступне житло» перебувають 16 тис. громадян.
Саме тому, ми, громадські організації, що опікуються питаннями захисту прав постраждалих від конфлікту осіб, звертаємося до Комітету Верховної Ради України з питань бюджету, голови Уряду та Міністра розвитку громад та територій України щодо фінансування житлових програм для внутрішньо переміщених осіб у 2021 році. Ми просимо при підготовці проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» до другого читання, врахувати потребу фінансування зазначених вище житлових програм – програми пільгового житлового кредитування учасників АТО і ВПО під 3% річних та програми «Доступне житло».
БФ “Право на захист”
Центр прав людини ZMINA
Кримська правозахисна група
Благодійний фонд Восток SOS
Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”
ГО “КРИМСОС”
ГО “Донбас-СОС”
БФ «Стабілізейшен Суппорт Сервісез»
Комментариев нет