Відчути себе переселенцем пропонують на інтерактивній інсталяції в Києві
У Музеї історії міста Києва відкрили інтерактивну інсталяцію «Вмісти своє життя у валізу», яка пропонує жителям Києва зануритись у досвід 1,5 млн вимушених переселенців з Криму та Донбасу.
Ініціатива має на меті сприяти подоланню стереотипів та упереджень, що існують стосовно переселенців, а також поглибити взаєморозуміння між жителями різних регіонів України.
На презентації розповідали про сучасні проблеми переселенців.
– Досі щодня телефонує до 80 – 100 людей. З питаннями поселення чи виїзду, оформлення соціальних виплат, – каже Віолета Артемчук, координатор гарячої лінії «Донбас СОС». – Інсталяція називається «Вмісти своє життя в валізу», хоча ми розуміємо, що багато чого в валізу вмістити і вивезти не можна. За п’ять років пам’ятаю кілька випадків, що мене вразили. Один чоловік хотів вивезти 40 коробок з жуками, яких збирав 30 років. А одна бабуся дуже хотіла взяти з собою, до своїх дітей, 75 купорок – банок з консервацією. На жаль, це вивезти не вдалося.
Трагічною історією поділилася художниця Алевтина Кахідзе, мати якої залишилися на підконтрольній території. Але, щоб отримувати підтримку від держави, змушена була стати «пенсійною туристкою» – і регулярно приїжджати за пенсією в Україну. У січні цього року стало відомо, що вона померла на блокпосту. Все, що переповідала мати про своє життя, Алевтина описувала у своїх розповідях про героїню Клубніку Андреєвну.
– Мене часто питали, чому не заберу мати. Але ж вона не меблі, її не можна просто так взяти і перевезти, – поділилася художниця. – Її позицією було: я нічого поганого не зробила, чому я маю тікати. І я знаю, що там залишилося багато проукраїнських мешканців, які просто не хочуть чи не можуть покинути свої домівки.
Присутні розповідали і про упереджене ставлення до переселенців, з якими стикалися у житті.
– Сьогодні багато переселенців повертаються, бо не змогли адаптуватися, знайти роботу, платити за житло, – зауважила Олександра Дворецька, виконавчий директор Благодійного фонду «Восток-SOS».
ЩО ЯВЛЯЄ СОБОЮ ІНСТАЛЯЦІЯ
Детально продуманий простір з елементами квесту та 360*-відео змусить відвідувачів за кілька хвилин пережити раптовий від’їзд, пройти контрольно-пропускний пункт, знайти нове помешкання та почати #ЖиттяСпочатку.
Отже, спочатку відвідувачі (по три людини) потрапляють у звичайну кімнату з шафами, столом та диваном.
Вони отримують перелік речей, які мають взяти с собою. І повинні знайти їх в цій кімнаті за п’ять хвилин.
В наступному залі, одягнувши окуляри віртуальної реальності, можна подивитися, які випробування проходять переселенці вже в Україні – як потрапляють на контрольно-пропускний пункт, як оформлюють необхідні для соціальних виплат документи та в які умови гуртожитку потрапляють. Також охочих знайомлять з цифрами, фактами та міфами щодо вимушено переселених осіб та пропонують відповісти на питання щодо свого ставлення до переселенців.
Проект реалізується громадською організацією «Інтерньюз-Україна» за підтримки Чорноморського фонду регіонального співробітництва Німецького фонду Маршалла.
Коли: до 27 травня.
Де: Музей історії Києва, вул. Богдана Хмельницького, 7.
Вхід вільний.
Комментариев нет