Відбулось засідання ТСК з питань захисту прав ВПО та інших осіб на якому розглянули три питання:
За даними МЗС закордоном перебуває 7,7 млн українців (УВКБ ООН оцінює цю цифру у понад 6 млн), що навіть більше офіційно зареєстрованих ВПО в Україні.
ТСК запропонувала розробити Державну стратегію повернення біженців до України та збереження зв’язків з Україною для тих українців, які залишаться за кордоном. Це вкрай важливо, адже навіть за даними Міжнародної організації праці для повоєнного відновлення та відбудови, Україні потрібно додатково залучити близько 8 млн нових робочих рук.
Тут мушу сказати, що Офіс Омбудсмана України спільно з Офіс Ради Європи в Україні – Київ приступив до реалізації проєкту “Полегшення доступу до прав людини й основних послуг для внутрішньо переміщених осіб та осіб, що повертаються в Україну”.
Маємо надію, що дослідження проведені в 10 країнах Європи стануть основою, для написання Стратегії, яка запропонована народними депутатами.
З метою захисту прав на освіту українських дітей за кордоном запропоновано провести роботу по відкриттю закордоном громадських, суботніх/недільних українських шкіл, забезпечити їх підручниками, домогтись включення української мови до переліку мов на вибір для вивчення як другої іноземної мови у країнах Європи, підготовки вчителів які зможуть викладати мову країни перебування не як рідну, а як іноземну для наших учнів, а також створити окрему бюджетну програму з цією метою.
Абітурієнтам до 25 років, які закінчили школу закордоном, має бути надана можливість вступу до українського університету без необхідності звернення до ТЦК та взяття на облік як призовника.
Запропонували терміново наповнити платформу дистанційного навчання «Всеукраїнська школа онлайн» відеоуроками для здобуття освіти по усім навчальним програмам, темам, предметам та для усім класам.
Серед важливих рішень ТСК щодо захисту дітей і молоді на тимчасово окупованих територіях України та ВПО – про необхідність збереження права вибору учнів та їх батьків форми навчання (дистанційної, дистанційної з українознавчим компонентом, індивідуальної тощо), визнання результатів та періоду навчання у закладах освіти окупованих територій для продовження освіти в українській школі, проведення безоплатного навчання молоді з ТОТ з виплатою стипендії та з продовженням навчання в українських ЗВО, а також підтримки освітніх центрів “Крим-Україна” та “Донбас-Україна”, що допомагають молоді з ТОТ вступити до українських закладів вищої освіти.