Сума недоотриманої пенсії не може бути обмежена трирічним терміном

Документы

Коли почалась війна Іван переїхав до Покровська, влаштувався на роботу шахтарем, хотів забрати матір, але та відмовилась. Єдине, що йому вдалось,  так вивезти матір на підконтрольну територію України для переоформлення пенсії. З часом мати вже не могла постійно виїжджати для проходження ідентифікації і виплати пенсії припинились. У 2019 році мати померла так і не отримав свої пенсійні виплати.

Іван поховав мати і зайнявся оформленням спадщини, оскільки все майно залишилось в Донецьку в спадщину йому залишилась тільки пенсія, яку мати за життя не отримала за період з серпня 2014 по вересень 2019 у сумі 288 048 гривень. В свідоцтві про право на спадщину, яку отримав чоловік Пенсійний фонд (далі – ПФУ) вказав суму пенсії, яка увійшла до спадку лише за період з 21.07.17 по 30.09.2020 рік, була меншою майже в половину і складала всього 190 880 гривень. Чоловік не погодився з відповіддю, тому звернувся письмово до ПФУ аби включили в спадщину весь період невиплаченої пенсії а саме з серпня 2014 року.

Відповідь була не втішною, ПФУ категорично відмовлявся включати весь період недоотриманої пенсії, керуючись статтею 46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон), застосував трирічний строк та переклав вину на померлу пенсіонерку, яка не отримала пенсію за життя. Іван не хотів миритись зі свавіллям ПФУ, однак не знав, що йому робити. Одного дня, він натикнувся на сторінку Маріупольського місцевого центру у мережі Facebook, зателефонував та дізнався, що в Покровську він може звернутись за фаховою юридичною допомогою.

Юристка Покровського бюро правової допомоги, Каспрій Валентина ознайомилась з документами та з’ясувала, що ПФУ не вірно застосовує норму статті 46 Закону. Справа полягає в тому, що зазначена норма не розповсюджується на правовідносини з приводу отримання спадкоємцем пенсії, яка перейшла  у спадок. Єдина виплата, яку отримав Іван від ПФУ була в сумі 172 552 гривень, яка також була меншою ніж нарахував ПФУ на 18 329 гривень. Як результат, Іван недоотримав належні йому кошти загальною сумою 115 497 гривень. Тому, для вирішення цього питання необхідно звертатись до суду.

Пан Іван є внутрішньо переміщеною особою та має право на безоплатну правову допомогу, яка полягала у складані позовної заяви про визнання права власності в порядку спадкування певного періоду в порядку спадкування, який і підготувала Валентина Каспрій. Постановою Донецького апеляційного суду 30.06.2021 року позовні вимоги були задоволені в повному обсязі. Наразі Іван чекає нову сформовану довідку про суму пенсії, яка увійде до спадку з врахуванням суми недоотриманої пенсії за період з серпня 2014 по 20 липня 2019 року та має надію, що врешті решт ПФУ виплатить кошти у сумі 115 497 гривень, на які Іван має право власності, як спадкоємець.

Коментар Каспрій Валентини:

Нажаль, дуже часто ми зустрічаємо  такі випадки. Однак, не варто засмучуватись, треба одразу звертатись до суду для відновлення своїх прав. Відповідно до статті 52 Закону сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю, виплачується — по місяць смерті включно членам його сім’ї. Тобто, для того, щоб члену сім’ї померлого отримати недотриману пенсію, необхідно протягом шестимісячного строку звернутись до нотаріуса з заявою про вступ у спадщину. Статтею 1227 Цивільного Кодексу України встановлено, що суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім’ї, а у разі їх відсутності — входять до складу спадщини. Таким чином  сума пенсії, яку не отримала за життя матір Івана повинна входити в спадщину в повному обсязі без будь яких часових обмежень. Стаття 46  Закону  регулює тільки  виплати  пенсіонеру,  який самостійно звертається до ПФУ за недоотриманою пенсією, і не розповсюджується на відносини стосовно отримання цієї ж  пенсії у спадок.

Ця справа в єдиному реєстрі судових рішень https://reyestr.court.gov.ua/Review/97984810

КИЕВЩИНА
RENOVATION і REPOINT презентували унікальний проект шахової академії в Казахстані

В Астані, де сучасна архітектура стрімко рисує контури майбутнього, починається нова глава в історії казахстанського спорту та освіти. Проект першої шахової академії міжнародного рівня не тільки зміцнює позиції Казахстану на світовій арені, але й вирізняє внесок двох компаній, які використали набуті знання та міжнародний досвід для реалізації амбітного проекту: RENOVATION …

КИЕВЩИНА
Ідентифікація через банк: пенсіонери-ВПО жаліються на припинення виплат

Пенсіонери-переселенці скаржаться, що ідентифікації в «Ощадбанку» недостатньо для продовження виплат. Часто людям доводиться особисто відвідувати сервісний центр ПФУ та писати заяву про відновлення нарахувань. Пенсіонери, які зареєстровані як внутрішньо переміщені особи до 24 лютого 2022 року та отримують пенсію через АТ «Ощадбанк», мали пройти ідентифікацію до 31 березня 2024 року. Вона здійснюється через відділення Ощадбанку, особисто в територіальному органі Пенсійного …

КИЕВЩИНА
Як пенсіонерам-ВПО пройти ідентифікацію: покрокова інструкція

Пенсіонери, які зареєстровані як внутрішньо переміщені особи до 24 лютого 2022 року та отримують пенсію через АТ «Ощадбанк», мають пройти ідентифікацію до 31 березня 2024 року. Ідентифікації для пенсіонерів-ВПО необхідна аби надалі отримувати належні виплати/ Ілюстративне фото Ідентифікація проводиться аби й надалі отримувати належні соцвиплати. Підтвердити особу можна наступними способами: — Особисто звернутися до відділення Ощадбанку; — Звернутися …