Права та обов’язки пацієнтів у сфері охорони здоров’я

НОВОСТИ ВОСТОКА

Усі ми хворіємо та потрапляємо у негаразди, які призводять до, як психічної, так і фізичної шкоди для нашого здоров’я. Ми приходимо до закладів охорони здоров’я – лікарень, амбулаторій, травматичних пунктів. Довго сидимо у чергах, відчуваючи на собі час від часу неввічливе ставлення до себе від персоналу закладів охорони здоров’я.

 

Сьогодні ми розглянемо права та обов’язки пацієнта у закладах охорони здоров’я. Так, згідно з Конституцією України, Цивільного Кодексу України, Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я», кожна людина має природне, невід’ємне і непорушне право на охорону свого здоров’я. Суспільство і держава відповідальні перед сучасним і майбутніми поколіннями за рівень здоров’я і збереження генофонду народу України, забезпечують пріоритетність охорони здоров’я в діяльності держави, поліпшення умов праці, навчання, побуту і відпочинку населення, розв’язання екологічних проблем, вдосконалення медичної допомоги і запровадження здорового способу життя.

Законодавство України нам говорить про те, що особа, яка досягла 14 років і яка звернулася за наданням їй медичної допомоги, має право на вибір лікаря та вибір методів лікування відповідно до його рекомендацій. Надання медичної допомоги фізичній особі, яка досягла чотирнадцяти років, провадиться лише за її згодою. Повнолітня дієздатна фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій і може керувати ними, має право відмовитися від лікування.

Повнолітня фізична особа також має право на достовірну і повну інформацію про стан свого здоров’я, у тому числі на ознайомлення з відповідними медичними документами, що стосуються її здоров’я. Батьки дитини мають право на інформацію про стан її здоров’я. Якщо інформація про хворобу може погіршити стан її здоров’я, зашкодити процесові лікування, медичні працівники мають право дати неповну інформацію про стан здоров’я особи, обмежити можливість ознайомлення з окремими медичними документами.

У разі смерті фізичної особи, члени її сім’ї або інші особи, уповноважені ними, мають право бути присутніми при дослідженні причин її смерті та ознайомитись із висновками щодо причин смерті, а також право на оскарження цих висновків у суді.

Згода інформованого пацієнта необхідна для застосування методів діагностики, профілактики та лікування. Щодо пацієнтів, які не досягли 14 років (малолітні пацієнти), а також пацієнти, які були визнані недієздатними, медичне втручання здійснюється за згодою їх законних представників – батьків, опікунів, піклувальників.

Лише у разі наявності ознак прямої загрози життю пацієнта, за умови неможливості отримання з об’єктивних причин згоди на таке втручання від самого пацієнта – згода пацієнта чи його законного представника на медичне втручання не потрібна.

Якщо відсутність згоди може призвести до тяжких для пацієнта наслідків, лікар зобов’язаний йому це пояснити. Якщо і після цього пацієнт відмовляється від лікування, лікар має право взяти від нього письмове підтвердження, а при неможливості його одержання — засвідчити відмову відповідним актом у присутності свідків.

Отже, яку медичну допомогу має право одержати громадянин України? Розглянемо наступні види:

  • екстрена медична допомога – як екстрена, так і невідкладна медична допомога пацієнту за межами робочого часу, надається центрами первинної медико-санітарної допомоги, службою швидкої допомоги;
  • первинна медична допомога — дозволяє наблизити якісну кваліфікаційну медичну допомогу до кожної сім’ї та людини за місцем її проживання або перебування. Для цього створені Центри первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД). До складу таких центрів входять структурні підрозділи: амбулаторії, фельдшерсько-акушерські пункти, медичні пункти, медичні кабінети.

Первинна медична допомога забезпечується лікарем загальної практики — сімейної медицини та іншим медичним персоналом під його керівництвом. Пацієнт має право обирати лікаря з надання первинної медико-санітарної допомоги (лікаря загальної практики сімейної медицини, дільничного терапевта чи  дільничного педіатра). Медична допомога на первинному рівні надається безоплатно і включає профілактику, діагностику, лікування та реабілітацію для людини, яка це потребує;

  • вторинна (спеціалізована) медична допомога – вид медичної допомоги, що надається в амбулаторних або стаціонарних умовах. Вторинна (спеціалізована) медична допомога в закладах охорони здоров’я вперше надається лише за направленням лікаря загальної практики (сімейного лікаря), за винятком випадків звернень пацієнта за отриманням медичної допомоги до акушер-гінеколога, стоматолога, педіатра та у разі необхідності надання екстреної медичної допомоги. Порядок надання вторинної допомоги визначається спеціально уповноваженим центральним органам виконавчої влади у сфері охорони здоров’я. Надання такої допомоги забезпечується лише в стаціонарних або в амбулаторних умовах.
  • третинна (або високоспеціалізована) медична допомога – це вид медичної допомоги, що передбачає надання високоспеціалізованих діагностичних та лікувальних медичних послуг з використанням високотехнологічного обладнання. Така медична допомога у державних і комунальних закладах охорони здоров’я надається лише за направленням лікаря первинної або вторинної медичної допомоги.

Держава гарантує безоплатне надання медичної допомоги у державних та комунальних закладах охорони здоров’я також за епідемічними показаннями та безоплатне проведення медико-соціальної експертизи.

За детальною інформацією Ви можете звернутися до найближчого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Донецькій області:

Краматорський МЦ з надання БВПД: м. Краматорськ, вул. Академічна, 20;

тел.: 099-266-91-62, (06264)-6 63-41;

Маріупольський МЦ з надання БВПД: м. Маріуполь, пр. Нахімова, 82; тел.: 050-951-28-81.

Інформацію надано відділом організаційної роботи,

юридичного забезпечення діяльності та інформації

Регіонального центру з надання БВПД у Донецькій області.

Комментариев нет

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

ДНЕПРОПЕТРОВЩИНА
На Дніпровщині відкрився центр підтримки для переселенців

Гуманітарні центри — це локації, де надається підтримка мешканцям області, які перемістилися до більш безпечних регіонів України, створюються якісні умови для доступу населення до послуг, що сприяють адаптації, соціалізації та реалізації власного потенціалу в умовах війни, місце можливостей та єднання. Центр для підтримки жителів Селидівської громади, що покинули домівку через …

ЛУГАНЩИНА
Норвезька рада у справах біженців відкриває прийом заявок на допомогу

9 вересня, о 9:00 Норвезька рада у справах біженців (NRC) в Україні починає приймати заявки на багатоцільову грошову допомогу. Детальну інформацію щодо умов участі та подання заявок можна знайти на сайті організації. Під час попередньої хвилі допомоги NRC змогла підтримати понад 76 тисяч осіб. Це – 10 відсотків від поданих заявок. У …

НОВОСТИ ВОСТОКА
Затримка виплат ВПО: куди та до кого звертатися, аби відновили фінансову допомогу

Переселенці, яким затримують належні виплати, можуть звертатися до органів соцзахисту, ЦНАПу, Мінреінтеграції або до Офісу уповноваженого з питань ВПО. Для частини внутрішньо переміщених осіб діють соціальні виплати. Для людей, які вимушено покинули свої домівки, передбачено фінансову допомогу від держави у розмірі 2 тис. грн для осіб від 18 років та 3 тис. грн для дітей та осіб …