Переселенцы, которых незаконно выселяют из отеля Житомир, обратились к министру Чернышу
Міністру з питань тимчасово окупованих територій та внутрішьно переміщених осіб України Чернишу В.О.
Шановний Вадиме Олеговичу!
Ми, внутрішньо переміщені особи, які проживають у готелі «Житомир», звертаємось до вас, бо віримо, що ви здатні нас почути та допомогти. У 2014 році, втікаючи від війни на сході України ми переїхали у місто Житомир. На той момент нам надали притулок у готелі «Житомир». Починаючи з 2016 року ми змушені постійно доводити владі, що війна в країні триває, а більшість сімей, які там проживають, потребують тимчасового житла.
Завдяки грантовій допомозі Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH у липні 2015 року був відремонтований частково 8-й поверх готелю «Житомир». Фінансова допомога на більше ніж 1,5 млн грн була призначена виключно для фінансування заходів та закупівлі матеріалів для капітального ремонту частини приміщень 8-го поверху готелю «Житомир» для забезпечення тимчасовим місцем проживання вимушених переселенців зі Сходу України.
Починаючи з березня 2016 року ми живемо у «підвішеному стані» адже міська влада Житомира постійно намагається виселити нас з готелю під різними приводами: то вони хотіли переобладнати її під ЦНАП, потім говорили про проведення реконструкції.
6 червня 2019 року на сесії Житомирської міської ради було прийняте рішення про приватизацію готелю шляхом викупу комунальної власності приватним АТ «Фаворит Компані», яке належить родині Розенблат. Готель продали так би мовити з переселенцями, а землю, на який розташовано готель, не здали в оренду.
Місцева влада запропонувала два шляхи щодо подальшого розміщення цих людей. Для 7-ми родин, які більш вразливі, орендувати квартири в місті, решта (68 осіб) може заселитися в гуртожиток ПТУ, яке належить Міністерству освіти, після відповідних ремонтних робіт. Гроші виділені Житомирською міською радою на зазначені дві цілі до кінця року.
На сьогоднішній день дозвільних документів на поселення ВПО в гуртожиток ми не бачили, ремонтні роботи не розпочато, а оголошення щодо виселення 1 серпня розміщене на вході. З готелю вивезли меблі, орендарі виїзджають, світло по коридорах вимкнено, ліфт не працює, а нам немає куди податися за короткий термін. Мер запевняє, що поки не будуть надані певні умови для переселення, людей на вулицю не виженуть. Хочеться вірити, хоча складно, бо вже є новий власник готелю «Житомир».
Варто зазначити, що були виділені іноземними державами кошти, на вирішення проблем тимчасового проживання ВПО. У 2014 році Європейський союз вирішив підтримати громади, що опинилися під впливом військового конфлікту в Україні. Житомирська облдержадміністрація отримала грант Європейського союзу у розмірі 254,2 тисячі євро для реалізації проекту «Облаштування та створення місць розміщення осіб, внутрішньо переміщених на територію Житомирської області». Було обрано три об’єкти, де вже проживали переселенці або де можливо їх розмістити. Це – готель “Спортивний”, спортивно-оздоровча база в селі Березина та дитячий оздоровчий заклад “Орлятко” в селі Левків», також придбаний автобус.
Серед цих трьох об’єктів найбільш привабливим для проживання прибулих з Донбасу був готель «Спортивний», адже споруда знаходиться в обласному центрі. Два інші заклади розташовані в селах, добратися до яких, особливо ввечері після роботи, майже неможливо. На час реконструкції всіх ВПО (внутрішньо переміщених осіб), які проживали в готелі «Спортивний», виселили. Після реконструкції жоден переселенець у готелі не проживав. Виникає слушне питання, чому ВПО особи не можуть проживати в цьому готелем, який реконструйований саме для їх тимчасового притулку?
Ми знали, що вічно жити у готелі ми не зможемо, тому представники об’єднання переселенців ГО «СП «Мир на долоні» запропонували, розробили та подали проекти порядків забезпечення житлом ВПО, організували робочі зустрічі з представниками влади, Міністерством тимчасово окупованих територій і ВПО, міжнародними організаціями, які опікуються даною категорією громадян, і дуже сподівались, що нас чують посадовці Житомирської міської ради.
Однією з пропозицій є придбання житла для тимчасового помешкання ВПО шляхом надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам. Зазначені квартири лишаються у власності громади, а придбаваються лише за 50% з місцевого бюджету.
Сподівались, що порядки забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які ми надали до міськради, повинні запрацювати і демонструвати приклад іншим регіонам. Дуже сподівались на розумні рішення і подальшу співпрацю задля інтеграції громадян, які постраждали в наслідок конфлікту на Донбасі і окупації Криму та розбудови миру в країні. На жаль зазначені проекти ще на розгляді.
Сьогодні майже 90 осіб, зокрема пенсіонери, жінки з дітьми, люди з вадами здоров’я, можуть опинитися на вулиці.
Варто відмітити, що ГО «СП «Мир на долоні» створена внутрішньо переміщеними особами та учасниками АТО для захисту їх інтересів. За нетривалий строк існування організації ми зарекомендували себе, як активні громадяни. Було проведено чимало заходів: благодійні ярмарки для допомоги дітям з інвалідністю, які мешкають у дитячих будинках-інтернатах, квест для дітей ВПО та житомирян, міжнародна виставка дитячих малюнків та багато всього іншого. Серед мешканців готелю є родина Павла Шкаєва. Хлопець вже здобував перемоги на міжнародних змаганнях на яких прославив не лише Житомир, а й всю Україну. А сьогодні родина, як і десятки інших може залишитись на вулиці.
Просимо вашого негайного сприяння у вирішенні гострої ситуації! Ми віримо, що ви не допустите, аби десятки родин залишились без даху над головою. Сподіваємось на якнайшвидше вирішення складної ситуації.
Комментариев нет