Переселенці та COVID-19: експерти озвучили, як подолати соціально-економічні проблеми спричинені пандемією
У Прес-центрі УКМЦ презентували результати дослідження потреб внутрішньо переміщених осіб (ВПО) у період карантину, запровадженого через пандемію COVID-19, та напрацьовані на його основі рекомендації та поради до органів державної та місцевої влади.
Дослідження проводили БО БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез” у співпраці з агенцією “ІнМайнд Аналітікс” у травні-червні 2020 року в чотирьох областях України – Луганській, Донецькій, Харківській та Запорізькій.
“Від початку загальнонаціонального карантину потреби внутрішньо переміщених осіб суттєво змінилися, змінилися виклики із якими вони стикаються. У цьому експертному дослідженні ми намагалися зрозуміти, як змінилися ключові потреби та запити ВПО, що зараз стоїть на заваді їхній інтеграції, та які рішення можуть бути прийняті у подальшому для того, щоб реагувати на аналогічні кризи”, – розповіла під час брифінгу проєктна менеджерка Благодійного фонду “Стабілізейшен Суппорт Сервісез” Валерія Вершиніна.
Провідний аналітик соціологічної компанії “ІнМайнд Аналітікс” Ігор Гусєв розповів, що під час цього дослідження спілкувалися саме з експертами, які безпосередньо працюють із ВПО, адже вони мають і свою суб’єктивну думку, а головне – накопичили великий досвід роботи із ВПО, і фактично один експерт озвучував думки кільткох десятків ВПО.
“У нас було 4 онлайн фокус-групові дискусії. Це дозволило нам мати динамічну дискусію та дотриматися умов карантину. Коли ми зібрали інформацію із фокус-груп, то перейшли до кількісного етапу, в якому взяли участь 148 респондетів, не менше, ніж по 25 у кожній області. Це були представники ГО, які допомагають ВПО, активісти та активістки із числа ВПО і представники місцевої влади”, – повідомив аналітик.
За словами Ігоря Гусєва, найбільш болючою проблемою ВПО до пандемії було звісно забезпечення житлом. Також під час опитувань піднімали питання про працевлаштування і матеріальне становище сім’ї.
“А вже під час карантину 61% опитаних назвало найважливішою проблемою закриття контрольно-пропускних пунктів, бо це позбавило їх можливості вільно переміщуватися між підконтрольною та непідконтрольною територіями і загострило проблему розділення сімей. Звідси витікає проблема економічного становища ВПО. 59% опитаних говорили про це. 49% також говорили про проблеми в оплаті оренди житла та комунальних послуг. 47% говорили про погіршення емоційно-психологічного стану”, – озвучив результати дослідження аналітик.
Він також повідомив, що, згідно із дослідженням, усі ці проблеми торкнулися, як жінок, так і чоловіків. Але на жінок лягло значно більше навантажень пов’язаних із вихованням та навчанням дітей.
“Найбільше обмеження введені в Україні у зв’язку із пандемією “вдарили” по ВПО, які не були офіційно працевлаштовані, або не мали постійної роботи. Також значні проблеми мали люди із хронічними хворобами та ті, які самостійно виховують дітей. Також майже половина опитаних експертів переконані, що скасування обов’язкової верифікації під час приїзду на підконтрольну територію, яку мають проходити всі ВПО, значно полегшить життя цих людей, особливо під час карантину”, – розповів Ігор Гусєв.
“За умов бойових дій та все ще нового розмежування громадян України, яке пов’язане з існуванням непідконтрольних територій, оформлення себе, як переселенця та умовний початок життя в новій юридичній якості є причиною ведиких незручностей. Насправді переселенці стикаються із тим, що можна назвати “інституційною ксенофобією”, тобто, переселенець, звертаючись до Ощадбанку, органів соціального захисту, більшості державних інституцій стикається із проблемами, які можна охарактеризувати, як приниження гідності. І це починається вже на КПВВ”, – констатував історик, дослідник соціальних наслідків збройного конфлікту на Донбасі Євгеній Монастирський.
На основі свого дослідження експерти створили низку рекомендацій до органів місцевої та державної влади, які покликані вирішити соціально-економічні проблеми ВПО, які виникли чи загострилися із початком пандемії COVID-19:
- Проблеми із житлом;
- Працевлаштування та фінансове забезпечення;
- Психологічне навантаження;
- Закриття КПВВ;
- Доступ до соціальних та адміністративних послуг.
Докладніше про рекомендації експертів дивіться у відео з презентації дослідження.
Комментариев нет