Можливості для отримання житла для ВПО у Тернопільській області
07 грудня в Тернополі, в центрі громадської активності #ТернопільХаб пройшов круглий стіл «Можливості для отримання тимчасового житла для ВПО у Тернопільській області».
«Якщо вас хочуть виселити з гуртожитку, то це протизаконно. Якщо вам не хочуть давати, згідно з законодавством, більшу площу для проживання, це протизаконно. Також, оплата за проживання в гуртожитках повинна бути адекватна з урахуванням компенсації за тимчасове розміщення ВПО, яку виділяє держава. Ми вам допоможемо вам захистити свої права та зокрема, написати необхідні заяви. У нас працює юрист, ви можете до нього звернутися і отримати необхідні роз’яснення», — Ольга Феленко, голова ГО Доста Луганщина, менеджер проєкту.
💿Учасники заходу висловлювали свої проблеми, які були пов’язані не тільки з житлом. Це питання медичного обстеження та забезпечення ліками, допомога побутовими приладами (холодильники та обігрівачі).
«Ми зараз утрьох живемо в гуртожитку на Вініченко 6, педуніверситеті. З нас беруть 1033 грн. за проживання і беруть з дитини. Чому беруть таку високу плату? В кімнаті дуже холодно, дали дві тоненькі ковдри. Ще є проблема з лікарнею, у доньки полікістоз. Мені потрібно шунтування серця та судин. Я зверталася у відповідну службу, писали заяву. Коли нас викликали, нам сказали «люди і гірше живуть». У нас 20-го числа закінчується договір і нам ніде жити, прийдеться йти на вокзал», — наголосила переселенка Ніна Михайлівна.
🏋️♀️У розв’язання цих питань пообіцяв допомогти присутній на заході народний депутат.
«Зараз людей збільшилося в 4 рази, штат ніхто не збільшує, люди працюють за копійки. Ще є проблема зі світлом. Я прошу і їх не нагнітати ситуацію і вас прошу їх зрозуміти. Спочатку переселенці жили безкоштовно в гуртожитках, але університету потрібно платити прибиральниці, вахтерам, за каналізацію», — розповів Іван Калаур, народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань правової політики.
«Я звернуся до ректора озвученого університету та запропоную йому розглянути вартість проживання ВПО в гуртожитках. Спробую, щоб вам зменшили оплату. Я буду розмовляти з одним з керівників медичного закладу, щоб зробити дослідження МРТ в Тернополі для ВПО було доступним по вартості», — продовжив нардеп.
🌶Як і на попередніх наших заходах були обговорені питання щодо можливостей будівництва тимчасового житла для ВПО та оренди житла в сільській місцевості.
«На державному рівні можна встановити граничну ціну оренди житла, як це відбувається, наприклад, в Німеччині. Не дуже правильно, коли така оренда в Тернополі часто коштує як Києві. Житло повинно бути доступним і органи влади можуть більше контролювати цей процес. Також, продовжує бути невизначеним питанням фінансування будівництва нового житла для ВПО. З державного бюджету на це виділяються невеликі суми. Громадський сектор разом з органами влади може зробити багато чого корисного в напрямку отримання додаткового фінансування з боку міжнародних організацій для такого будівництва»., — зауважив, Максим Данильченко, представник ГО ГО Східноукраїнський центр розвитку місцевої демократії, керівник проєкту.
Більш детально, про те, як отримати тимчасове житло в м. Тернопіль ви можете в статті «Файне місто».
З ситуацією, коли вас не забезпечують необхідним житлом ви можете ознайомитися в нашому повідомлені, де наш юрист давав необхідні законодавчі роз’яснення.
🔋Завдання заходу: покращити рівень захисту та інтеграції внутрішньо переміщених осіб у приймаючих громадах через висвітлення та обговорення ситуації із забезпеченням ВПО тимчасовим житлом в Тернопільській області.
Захід проводився в рамках проєкту «Нові мешканці Тернополя» – шлях від міграції до стабільного розвитку, який впроваджується ГО Східноукраїнський центр розвитку місцевої демократії за підтримки Governmemt of Canada та Black Sea Trust for Regional Cooperation , a The German Marshall Fund of the United States