Маріупольські чир-чири тепер куштують у Польщі. Сергій Нестеров вклав усе у Street Food Czeburek

НОВОСТИ ВОСТОКА

Сергій Нестеров – підприємець-переселенець з Макіївки. Через свою проукраїнську позицію пережив напад та поранення. Вибравшись з окупації, працював спочатку в Маріуполі, потім – в Кропивницькому. Після початку повномасштабної війни, відправивши родину за кордон, долучився до тероборони, але за станом здоров’я покинув службу. Згодом прийняв рішення поїхати до родини у Польщу. Нині Сергій відкрив заклад Street Food Czeburek, в асортименті якого маріупольські чебуреки. 

Окупація Макіївки та політика в Маріуполі

Сергій народився в Кропивницькому. Проте, коли ще був зовсім маленьким, з батьками переїхав до Макіївки, що на Донеччині. Там закінчив школу, а згодом і Донецький національний технічний університет. Пізніше переїхав до Ханжонкове, де започаткував власний бізнес.

«Займався транспортними перевезеннями: таксі, перевезення вантажів. Паралельно долучився до громадсько-політичної діяльності, у 2014 році в Макіївці я був довіреною особою Петра Порошенка».

Сергій був в опозиції до тодішньої місцевої влади. Тому коли у 2014 році розпочалася російська агресія проти України, відчув, що таке переслідування. На власні очі бачив, як в місто заходили російські танки, як в місті з’являються чужаки й знав, хто ними керує.

Сергій з родиноюСергій з родиноюАвтор: З архіву героя

«Я щиро не розумію, як можна народитися в Україні, жити тут, будувати плани, а потім по чиємусь хотінню стати незрозумілою «республікою»».

В травні Макіївку почали окуповувати. Сергій вивіз родину до Кропивницького. Сам повернувся у місто.

«Я вірив, що місяць-два і все вирішиться. Ми продовжимо далі працювати. Але дива не сталося. За декілька днів після евакуації рідних, на мене був організований напад. Тоді я отримав поранення ноги. Не можу сказати, що було сильне поранення. Але за той травневий місяць я втратив багато здоров’я».

Повернувся до Кропивницького після лікування, але ненадовго. Йому запропонували очолити партію «Блок Петра Порошенка» в Маріуполі.

«Я прийняв пропозицію й напередодні місцевих виборів 2015 року я переїхав. Тоді я вірив у Порошенка та його команду. Думав, що ми будемо працювати, повернемо наші території. Але цього не сталося – нас обманули. Тому на черговій пресконференції партії я відкрито виступив, розказавши, що відбувається всередині партії. А потім зі скандалом вийшов з неї».

Пішов добровольцем до тероборони

Сергій знову повернувся до Кропивницького. Каже, там із дружиною зайнялися невеликим бізнесом і працював помічником ректора Донецького національного медичного університету.

«Моя дружина – тату-майстриня. Тож ми відкрили салон. Я знову повернувся до громадсько-політичної діяльності. А ще займався землею». Ми жили, працювали, будували плани на майбутнє. Але 24 лютого розпочалася повномасштабна війна».

В перші дні Сергій відправив родину за кордон, а сам пішов до військкомату та записався до тероборони.

Пів року Сергій слув в ТРО Пів року Сергій слув в ТРО

«Пів року я прослужив в ТРО. Але стан мого здоров’я вже не дозволяв воювати. Тоді я прийняв доленосне для себе рішення піти зі служби й поїхати до родини. Хоча я щиро люблю свою країну, розумію, що без близьких мені тут дуже складно. Я батько чотирьох дітей, тож на законних підставах мене випустили з країни».

Так сталося, що родина Сергія евакуювалася до Польщі.

«Я приїхав до них. Дружина вже знайшла роботу і працювала в тату-салоні. Я також почав шукати вакансії. Але з’ясувалося, що влаштуватися не так-то й просто. Декілька місяців я ще потинявся, а потім прийняв рішення розпочати власну справу в Польщі».

Чир-чири для українців та поляків

Сергій з родиною переїхав до польського міста Ольштин.

«Це невелике місто, схоже на Кропивницький. Вже тут ми прийняли рішення почати працювати на себе та знову відкрити власну справу».

Дружина Сергія відкрила власну тату-студію.

«Я ж захотів перенести якісь традиції. В Маріуполі мені дуже подобалися чир-чири – маленькі чебуреки. І я замислився: а чому б не готувати їх у Польщі? Бо такої страви я ще не бачив тут».

Сергія подобалися маріупольські чебуреки

Сергія подобалися маріупольські чебуреки

Сергій ділиться: у Польщі є програми підтримки для відкриття бізнесу. Проте вони не інтегровані та не адаптовані для біженців.

«Я зібрав необхідні документи, подав заявку. В рамках програми надається 30 тисяч злотих (близько 260 тисяч гривень). І моя бізнес-ідея викликала зацікавленість. Але за законом були потрібні два поручителі. Біженцю знайти таких людей практично нереально».

Попри це, каже Сергій, у Польщі продуктивно працюють чиновники.

«Вони працюють на платника податків. Тут ніколи не почуєш від держслужбовця питання на кшталт: «Чого ти сюди прийшов?». Якщо звертаєшся – значить потрібна допомога. І вони дійсно допомагають, все пояснюють, дають поради. Коли перед підготовкою до відкриття бізнесу я проходив ту ж саму санепідемстанцію, мене ніхто не намагався оштрафувати. Навпаки, досконально розповідали, як та що треба робити».

На відкриття власного бізнесу Сергій витратив власні кошти.

«Я вклав близько 100 тисяч злотих (860 тисяч гривень). Сума могла бути й більшою. Але мені вдалося орендувати приміщення з ремонтом. Тим паче воно було облаштовано для гастрономії. Проте така сума в більшості вийшла через високу орендну плату».

У Польщі Сергій відкрив Street Food «Czeburek»У Польщі Сергій відкрив Street Food «Czeburek»Автор: З архіву героя

Так, у грудні 2022 року Сергій відкрив заклад Street Food Czeburek. Розташований він у самому центрі міста. В асортименті якого виключно чебуреки.

«Готуємо ми чебуреки з трьома видами м’яса. Є з добавками помідора та сиру. Нам довелося трохи підлаштуватися під місцеву кухню й ввести в асортимент начинки з грибами та сиром, овочеві суміші. Вартість одного маленького чебурека вагою 180-190 грамів складає 9 злотих (близько 80 гривень), великого у 250 грамів – 13 злотих (понад 110 гривень)».

За словами Сергія, така ціна пов’язана з оплатою праці та високими тарифами на комунальні послуги.

«Порівняно з українськими тарифами, тут вони космічні. На них йде левова частка витрат. І це заважає розвиватися. Ми ледве пережили зиму».

Великий чир-чир у "Czeburek"

Великий чир-чир у «Czeburek»

Нині у закладі працює троє людей. Всі вони – українці.

«По-перше, ми маємо допомагати один одному. А, по-друге, я дуже сумніваюся, що поляк прийде на роботу до українця. Хоча з боку місцевих до нас ніколи не було якихось нарікань, та в мене склалося саме таке відчуття».

Сергій каже, спочатку серед місцевих заклад не був популярним.

«Спершу більшість клієнтів були саме українці. Я розумію, що для поляків це нова кухня. А до таких новинок вони відносяться насторожено. Взагалі, коли прописував бізнес-план, розраховував, що навпаки, щось нове викличе інтерес і люди будуть приходити, аби це нове спробувати. Але так не сталося. І маленькими кроками ми почали розповідати про нашу кухню, показувати процес готування. І тепер за пів року роботи серед наших гостей близько 40% – місцеві ».

Наразі вийти на самоокупність не вдалося. За підрахунками Сергія, на це знадобиться ще декілька місяців.

«Поки будемо працювати, а що робитимемо далі – покаже час. В планах є переїзд до Німеччини, бо там добре працюють адаптаційні програми. А щодо закладу, то, можливо, ми передамо його українцям. Але це питання ще не вирішено».

Джерело Свої

КИЕВЩИНА
Як пенсіонерам-ВПО пройти ідентифікацію: покрокова інструкція

Пенсіонери, які зареєстровані як внутрішньо переміщені особи до 24 лютого 2022 року та отримують пенсію через АТ «Ощадбанк», мають пройти ідентифікацію до 31 березня 2024 року. Ідентифікації для пенсіонерів-ВПО необхідна аби надалі отримувати належні виплати/ Ілюстративне фото Ідентифікація проводиться аби й надалі отримувати належні соцвиплати. Підтвердити особу можна наступними способами: — Особисто звернутися до відділення Ощадбанку; — Звернутися …

КИЕВСКИЕ НОВОСТИ
Українським роботодавцям збільшили компенсацію за працевлаштування переселенців

Кабінет міністрів збільшив строки і розміри надання роботодавцям компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб та внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю. Про це повідомляє прес-служба Мінекономіки. За даними прес-служби, загальна тривалість надання компенсації збільшена з двох до трьох місяців, за працевлаштування ВПО з числа осіб з інвалідністю — до …

КИЕВЩИНА
Виплати для переселенців: для кого продовжуються, а кому припиняться?

З 1 березня 2024 року чисельна кількість переселенців буде позбавлена фінансової підтримки від держави. Ця тема викликала значний резонанс в українському суспільстві. Хто й далі отримуватиме виплати для ВПО? А хто буде позбавлений такої допомоги? Та чому Кабмін взагалі ухвалив рішення про скорочення фінансової допомоги переселенцям? Ще з 2023 року …