ГЕНАСАМБЛЕЯ ООН ВИЗНАЛА НЕЗАКОННИМИ РОСІЙСЬКІ ОРГАНИ ВЛАДИ В КРИМУ
Генеральна асамблея ООН своєю більшістю схвалила резолюцію «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та м. Севастополь, Україна», яка була ухвалена у середу 16 грудня.
Співавторами резолюції виступили Україна, Грузія, Німеччина, США, Великобританія, Франція, Латвія, Литва, Естонія і низка інших країн-партнерів України. Резолюцію підтримали 64 країни.«Ми вдячні нашим друзям, партнерам державам-членам ООН за послідовну і незмінну підтримку України, нашого суверенітету та територіальної цілісності у міжнародно визнаних кордонах. Буквально днями було підтримано 63 голосами резолюцію «Проблема мілітаризації Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, Україна, а також частин Чорного та Азовського морів». Ми дійсно цінуємо участь наших міжнародних партнерів у питанні окупації українськоно півострова Крим Росією. Це рішення має стати ще одним аргументом на користь посилення і санкційного тиску на окупанта», — заявив Віцепрем‘єр-міністр України — Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков.Відтак, у резолюції наголошується, що РФ займається дискримінацією мешканців півострова, включаючи кримських татар, а також українців і осіб, що належать до інших етнічних і релігійних груп. ГА ООН засуджує порушення прав людини в окупованому Криму, спробу анексії і тимчасову окупацію півострова Росією. Засуджує нав’язування російського громадянства, проведення незаконних виборчих кампаній і голосувань, зміну демографічного складу населення Криму і придушення національної ідентичності.
У резолюції засуджується також незаконне встановлення російської юрисдикції та адміністрації в Криму і окремо наголошується, що органи та посадові особи Російської Федерації, створені в тимчасово окупованому Криму, є незаконними, і їх слід називати виключно «окупаційними органами Російської Федерації».
Генасамблея ООН занепокоєна тим, що чинні міжнародні договори про зобов’язання з прав людини, учасником яких є Україна, не повністю дотримуються окупаційною державою в Криму.
Окрім того, ГА ООН підтвердила свою глибоку занепокоєність тим, що окупаційна держава продовжує відмовляти в доступі до Криму моніторингові місії ММПЛУ та СММ ОБСЄ, незважаючи на наявність в них мандату, який охоплює всю територію України в її міжнародно визнаних кордонах.ГА ООН занепокоєна неадекватними умовами утримання в установах виконання покарань; примусом мешканців окупованого Криму присягати на вірність окупаційній державі; проведенням органами РФ обшуків та рейдів; обмеженнями, з якими стикаються українці, включаючи кримських татар, у здійсненні своїх економічних, соціальних та культурних прав, неможливість зберігати свою ідентичність та культуру і освіту українською та кримськотатарською мовами.Генасамблея ООН знепокоєна руйнівною діяльністю окупаційної держави, що супроводжуються експропріацією земель, знесенням будинків, виснаженням природних та сільськогосподарських ресурсів, що має негативний вплив і сприяє зміні економічної та демографічної структури Криму.
Окремо наголошується на серйозній стурбованості щодо оголошення Меджлісу кримськотатарського народу екстремістською організацією і забороною його діяльності і щодо того, що незаконні рішення РФ з цього питання досі не скасовані.
ГА ООН закликала РФ до:
— дотримання поваги свободи думки та вираження поглядів;
— припинення практики кримінального переслідування жителів Криму, які чинять опір призову до збройних сил Російської Федерації;
— створення умов, а також забезпечення засобів, щоб дозволити добровільне, безпечне, гідне та безперешкодне повернення всіх внутрішньо переміщених осіб та біженців, постраждалих від тимчасової окупації Криму Російською Федерацією, до своїх домівок;
— надання на постійній основі детальної інформації про поширення COVID-19 в Криму та про заходи, які країна-окупант вживає для забезпечення та підтримання здоров’я та гігієни населення в Криму та надання допомоги населенню цих територій в боротьбі з пандемією тощо.
ГА ООН закликала держав-членів до конструктивної участі у спільних зусиллях, спрямованих на поліпшення ситуації з правами людини на окупованому півострові, а також продовжувати використовувати всі дипломатичні засоби для тиску та закликати Російську Федерацію дотримуватися своїх зобов’язань згідно з міжнародним та міжнародним гуманітарним правом і надавати безперешкодний доступ до Криму моніторинговим місіям, зокрема ММПЛУ та СММ ОБСЄ.
Комментариев нет