Пятница, 2 декабря 2022   Подписка на обновления  RSS
Пятница, 2 декабря 2022   Подписка на обновления  RSS  Мы Вконтакте  Мы в Telegram  Наша столиця Головні новини за день на UKR.NET
Чи варто переселенцям боятися за свою пенсію
10:43, 15 ноября 2019

Чи варто переселенцям боятися за свою пенсію


В Ужгородському прес-клубі відбулося засідання, головною темою якого стала ситуація з отриманням пенсійних виплат ВПО (внутрішньо-переміщених осіб) та судові справи, які ініціюють переселенці у контексті недоотримання коштів.

Анжела Бабкіна, радниця з питань соціальної згуртованості в Закарпатській області, зауважила, що одне з дискримінаційних питань в Україні, це питання пенсійного забезпечення. Особливо, коли йдеться про переселенців. «Пенсія — це майно людини, яке вона заробила, працюючи упродовж всього життя, і пенсія не залежить до соціальнихвиплат, які можуть призначатися. В Україні дискримінували людину, яка працювала все життя, заробляла, робила внески у Пенсійний фонд. Постанова Кабміну №335, прийнята минулого року, тільки погіршила життя людей, які окрім цього постраждали від військового конфлікту. Постановою уряд прив’язав пенсію до статуту ВПО, — каже Анжела Бабкіна. — До 2018 року, якщо переселенці їздили провідати рідних чи перевірити своє житло на Сході і більш, ніж 2 місяці не були на місці, то приносили відповідні документи, у разі невиплати пенсій, вона їм поновлювалася. Але така система діяла тільки до травня 2018 року. Після цього почався колапс. Якщо переселенці залишалися певний час на непідконтрольній території, поновлення виплати пенсії вже не відбувалося. Не було розроблено відповідного порядку виплат. Люди мають заборгованості, які не можуть отримати, тому що держава досі не розробила цей порядок». За словами Анжели Бабкіної, активні пенсіонери подають до суду, але навіть позитивне рішення суду на користь позивачів не гарантує виплати. Крім, того є випадки в Ужгороді, коли пенсіонер не дожив до моменту виконання рішення суду. «Це ті випадки, про які ми знаємо. Є маса інших. Загалом Україна, яка таким чином економить, заборгувала своїм пенсіонерам-переселенцям 62 млрд. грн. Нараз понад 90% тих, хто звертаються, виграють справи. Пенсійний фонд вже сплатив понад 9 млн. судового збору у таких справах. Попри розрахунки, ми забуваємо про людей, де кожна історія- це окрема доля», — додає Анжела Бабкіна. Інна Ільїна, переселенка з Авдіївки, яка вже 5-ий рік живе в Ужгороді виграла справу у Пенсійного фонду, заборгованої виплати так і не отримала. Жінка розповіла про свою історію. У травні 2018 р. їй була призупинена виплата через те, що жінка потрапила у списки тих, хто перетинав непідконтрольну територію України і залишався там тривалий час. Так, Інна Ільїна дійсно їздила в Авдіївку, але це українська! (підконтрольна територія). Крім того, жінка на той момент подавала заяву в управління соцзахисту про терміни перебування в Авдіївці, повідомила вона управління і про своє повернення. Але пенсію їй не нарахували. Не отримала гроші жінка і наступного місяця. У пенсійному фонді не розуміють, що Авдіївка—це Україна,- коментує Інна Ільїна. – Я звернулась до місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги і мені надали адвоката. Справу у суді виграли, у Пенсійному фонді повідомили, що гроші на рахунку є, але виплатити вони їх не можуть, бо немає відповідної статті про механізм таких виплат.

Михайло Давиденко, директор Ужгородського місцевого центру з надання безоплатної твторинної правової допомоги розповів, що до центру за допомогою звернулося вже близько 1000 переселенців справа І.Ільїної не єдина, що стосується пенсійних виплат. «Громадяни мають право захищати свої права і в судовому порядку. Наші центрі надають таку допомогу, адвокати працюють з людьми і ми маємо багато позитивних кейсів». Галина Скочиляс, адвокатка зауважила, що подібні справи щодо захисту прав переселенців спочатку довго тривали у судах. Тепер такі справи розглядаютьоперативніше. «Пенсії обліковуються але не виплачуються, — каже Галина Скочиляс. — Рішення підлягають негайному виконанню у розмірі тільки 1 виплати за 1 місяць. Суди задовольняють всі позовні вимоги, які надходять від ВПО. У подібній справа ми подавали позов у травні, вже 11 листопада була рішення суду. Сума заборгованості тут склала близько 42 тис. грн». Галина Маслякевич, заступниця начальника головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області каже, що проблеми з виплатами пенсій в області мають близько 700 осіб. «У деяких випадках не виплачуємо пенсію за весь період згідно з рішенням суду, — каже Галина Маслякевич. – Деякі рішення у нас мають бути виконані згідно з прийняттям окремого порядку виплати. Так прописано у постанові Кабміну. Коли буде прийнято цей окремий порядок, ми як органи виконавчої влади не знаємо, чекаємо. Цей період вже тягнеться понад рік і є 170 осіб, у яких є такі виплати. Водночас з тим, якщо ВПО отримує пенсію по інвалідності, у випадку втрати годувальника, пенсію виплачуємо». Наразі по Закарпатській області держава заборгувала пенсіонерам-переселенцям 1 млн.800 тис. грн, з них 350 тис.грн. – за рішенням суду. Тетяна Хорошилова, заст.голови правління ГО «Закарпаття-Донбас» нагадала, що за будь-якими цифрами стоять люди та їхні долі. Хтось не доживає до відновлення справедливості, як пенсіонер Віктор Кулагін в Ужгороді, ВПО. «Ніде у світ немає такої практики, що пенсія людини не є її власністю. Ніхто не може зупиняти, призупиняти виплати, які заробила собі людина», — каже Тетяна Хорошилова. Наразі пенсіонери-переселенці не планують чекати, коли уряд прийме нарешті особливий порядок виплат заборгованої пенсії, будуть знову позиватися. 

Об авторе: Олег


© 2022 Переселенцы

Наша Соломенка Новости Краматорска