Борги і ВПО: на Бориспільщині шукають можливість дати тепло у табір, де отримали прихисток більше двох сотень переселенців

КИЕВСКИЕ НОВОСТИ

Під Переяславом понад 200 внутрішньо переміщених осіб (ВПО) разом з дітьми бояться, що табір, у якому вони живуть після повномасштабного вторгнення, залишиться без опалення взимку. Причина – борги за блакитне паливо, які виникли через тарифне непорозуміння. Благодійний фонд “Переяслав”, котрий опікується переселенцями запевняє, що “Київоблгаз” виставив йому рахунок за тарифами комерційної організації, проігнорувавши той факт, що у таборі працює саме неприбуткова установа. Погіршують ситуацію напружені стосунки між власником табору і благодійниками. Останні підозрюють, що табір просто хочуть очистити від людей. В свою чергу, районна влада Бориспільщини запевняє, що ніякого виселення не буде. В місцевій адміністрації кажуть, що вже мають механізм, який дозволяє фінансувати перебування переселенців на території приватного табору і в тому числі – забезпечити тепло.

Як стало відомо на території табору для тимчасово переміщених осіб, який розташований на колишній дитячій базі “Славутич” під Переяславом, упродовж останніх місяців виникали проблеми із газопостачанням, а 18 жовтня з’явилась інформація вже про можливе виселення переселенців.

Позиція благодійників, що ініціювали центр для ВПО на базі приватного табору

За інформацією організації «Благодійний Фонд «Переяслав», на початку березня 2022 року волонтери за погодженням із власником табору, розконсервували приміщення, провели ремонт, підготували умови для безоплатного проживання та реабілітації тимчасово переміщених осіб. Окрім житлових приміщень, тут обладнали школу, дитячий садок, медичний блок, кухню та прихисток для тварин. 

У таборі знайшли тимчасове житло мешканці Гостомелю, Краматорську, Горлівки, Харкова, Покровська, Донецька, Костянтинівки, Слов’янська, Лисичанська, Лиману, Торецька, Ізюма, Запоріжжя, Маріуполя, Михайлівки, Василівки та інших населених пунктів, що зазнали окупації.

Але у липні цього року ТОВ “Київоблгаз” відключив табору постачання природного газу через несплачені борги. За словами представників Фонду, “Київоблгаз” вирішив їм нараховувати газ по цінам прибуткового підприємства, а це – по 50 гривень за 1 куб.м. У результаті Фонд почав одержувати захмарні рахунки. 

“Маючи повну інформацію стосовно місії фонду з використання табору і незважаючи на це, нам надіслано рахунки, де нарахування за газопостачання проводять за формулою прибуткового підприємства 49,149 гривень за куб.м […] Благодійний фонд готовий оплатити борги за газопостачання (так як вже здійснено оплату за електроенергію), але застосувавши тарифи для населення за договорами для компактного поселення внутрішньо переміщених осіб. Так як благодійний фонд не веде на території табору ніякої комерційної діяльності, а надає прихисток для ВПО […] Крім того, керівництво постачальників природного газу не має жодного права нікого відключати від комунікацій під час війни через несплату боргу”, – зауважено у пості на офіційній сторінці фонду в Instagram. 

Крім проблем із газовиками, волонтери стверджують і про непорозуміння із власниками табору. На своїй сторінці в в Instagram, вони, зокрема, розповідають, що під час воєнного стану об’єкт був перпроданий, а директора табору змінено. На думку благодійників, на нерухомість на табору наклали око люди, що мають стосунок до оточення експрезидента України Віктора Януковича.

“Просто зараз наш табір, де проживає 250 тимчасово переміщених людей, більше 100 дітей, захоплюють представники угрупування Януковича, що агресивним чином вже захопили адмінбудівлі, вибивають двері до кабінетів і мають на меті виставити наш фонд і біженців за двері. Не зважаючи на всі попередні домовленості, підтримку пані Верещук, військовий стан і все, що переживає країна і ці люди зокрема, – вони роблять рейдерське захоплення на підставі фіктивних документів і підставних осіб, ми волонтери, люди, чинимо опір. Але нам треба допомога!”, – йдеться у повідомленні. 

Позиція власника табору

У коментарі  директорка компанії-власниці табору ТОВ “ДОЗ СТ “Браво-Кідс” Тетяна Дємєнєва наголосила, що переселенців, які там проживають, ні в якому разі ніхто і за жодних обставин виселяти не буде. Більше того, для них хочуть створити абсолютно комфортні умови. 

“На сьогоднішній день люди перебувають там без гарячої води та опалення. Ми хочемо зайти на свою територію та зробити людям добро – комфортні комунікації, які допоможуть їм перезимувати з комфортом. Про яке рейдерське захоплення можна говорити? По-перше, ми на своїй території. По-друге, ми вже кілька разів приїжджали на територію, приїжджали зі службами, щоб хоч якось запустити опалення. Нас не пускають: люди перегороджують шлях, всіляко погрожують – вони не хочуть, щоби ми з’являлися на своїй території”, – говорить вона.

За її словами, їхня ТОВ діє нині виключно в рамках закону і всі їхні дії узгодженні з районним та обласним керівництвом.

“На підтвердження наших слів, ми маємо меморандум, який нами підписано між Київською ОВА та Бориспільською РВА про спільну роботу. У ньому чітко прописані всі пункти, в яких зазначено, що наші дії мають бути спрямовані на створення комфортних умов проживання людей, які там знаходяться. Всі наші дії та робота узгоджені з державними органами, які також дбають про цих людей. Звичайно, люди накручені, це абсолютно не їхня вина. На території дуже багато дітей, а у корпусах уже досить холодно. На жаль, котельна та трансформаторна підстанція знаходиться в аварійному стані, такий висновок нам надали експерти. Тому наша мета – якнайшвидше відремонтувати ці об’єкти”, – каже вона.

Позиція району

У коментарі  голова Бориспільської РДА Руслан Дяченко розповів, що внутрішньо переміщені особи одержали прихисток на території цього табору через наявне там сховище. Заселення туди людей дійсно відбулося із дозволу власників і абсолютно на добросусідських засадах, адже на момент входження на територію фонд ще навіть не був зареєстрований. За його словами, ситуація і з газом, і зі стосунками між благодійниками і власниками табору району відома і постійно моніториться. Дяченко наголошує, що ніякого виселення не буде, а механізм вирішення проблем із оплатою за газ знайдено.

“Вже підписаний тристоронній меморандум між двома військовими адміністраціями (районною і обласною,) та законними власниками табору. За яким власники беруть на себе зобов’язання забезпечити ВПО харчуванням, опаленням, електроенергією та іншими необхідними умовами для проживання. Відповідно туди має увійти ще комунальний заклад, щоб всі ці потреби можна було профінансувати із обласного бюджету Київщини. Це КП і візьме на себе зобов’язання займатися потребами ВПО вже на законних підставах. Проте БФ “Переяславський”, який там облаштувався, з цим категорично не погоджуються. Вони і надалі хочуть займатися цими питаннями і щоб їхню роботу фінансували”, – розповів він.

Проте, за його словами, місцева влада не має права перерахувати державні кошти на рахунки недержавних установ. 

“Держава готова і надалі забезпечувати ВПО. Та БФ всіляко підбурює людей, залякуючи виселенням, і взагалі наразі перешкоджає власнику  забезпечити  їх опаленням. З їхнього боку жодних дій з приводу вирішення цієї ситуації прийнято так і не було. Небайдуже населення та підприємці закривають потреби ВПО. За час перебування людей в таборі у власників накопичилися борги за спожиті комунальні послуги, по яким БФ рахунки не сплачував. Тому надання послуг постачальниками було припинено. Був віднайдений механізм підключення комунальних послуг, в тому числі опалення, електроенергії, сплати за ці послуги та погашення вже утвореного боргу. Домовилися також про поточний ремонт опалювального обладнання та його обслуговування під час подальшої експлуатації. А це дуже значні кошти. І щоб надалі таких проблем не виникало і був підписаний Меморандум”, – стверджує Дяченко.

Довідка

БО «БФ «Переяслав» був заснований у квітні 2022 року та зареєстрований у місті Переяслав. Його керівником є Павло Шкира. Крім того, серед засновників вказані Євгеній Миколаєнко, Валерій Підгурський та Анастасія Анацька.

Про ТОВ “ДОЗ СТ “Браво-Кідс” відомо, що підприємство було зареєстровано у 2016 році з уставним капіталом у розмірі 1 млн гривень. Керує закладом, що займається діяльністю лікарняних закладів, Тетяна Дємєнєва. 100% же власником “Браво-Кідс” є ТОВ «Укрдонінвест» (діяльність – вантажний залізничний транспорт). 

Група компаній ТОВ «Укрдонінвест» належить Віталію Кропачову. Кропачов – це український бізнесмен з Донеччини та ексдепутат Донецької обласної ради. Головний напрям діяльності – вугільний бізнес. Має також активи в машинобудівній, будівельній, і транспортній галузях. Володіє і медіа-активами, серед них “Ера Продакшн” (діяльність – у сфері телевізійного мовлення), керівницею якого є Тетяна Дємєнєва. 

У ЗМІ Кропачова згадують як людину, яка скуповує активи родини Віктора Януковича і має близькі бізнес-стосунки із ексдепутатом ВРУ восьмого скликання Ігорем Кононенком. 

КИЕВЩИНА
Як пенсіонерам-ВПО пройти ідентифікацію: покрокова інструкція

Пенсіонери, які зареєстровані як внутрішньо переміщені особи до 24 лютого 2022 року та отримують пенсію через АТ «Ощадбанк», мають пройти ідентифікацію до 31 березня 2024 року. Ідентифікації для пенсіонерів-ВПО необхідна аби надалі отримувати належні виплати/ Ілюстративне фото Ідентифікація проводиться аби й надалі отримувати належні соцвиплати. Підтвердити особу можна наступними способами: — Особисто звернутися до відділення Ощадбанку; — Звернутися …

КИЕВСКИЕ НОВОСТИ
Українським роботодавцям збільшили компенсацію за працевлаштування переселенців

Кабінет міністрів збільшив строки і розміри надання роботодавцям компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб та внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю. Про це повідомляє прес-служба Мінекономіки. За даними прес-служби, загальна тривалість надання компенсації збільшена з двох до трьох місяців, за працевлаштування ВПО з числа осіб з інвалідністю — до …

КИЕВЩИНА
Виплати для переселенців: для кого продовжуються, а кому припиняться?

З 1 березня 2024 року чисельна кількість переселенців буде позбавлена фінансової підтримки від держави. Ця тема викликала значний резонанс в українському суспільстві. Хто й далі отримуватиме виплати для ВПО? А хто буде позбавлений такої допомоги? Та чому Кабмін взагалі ухвалив рішення про скорочення фінансової допомоги переселенцям? Ще з 2023 року …