Банкіри розкрили плюси та мінуси іпотеки під 7%

НОВОСТИ ВОСТОКА

Банки, які долучилися до видачі доступних кредитів, оцінили слабкі місця програми.

«Минулого тижня ми видали перші кредити під 7%. Попит на програму з боку позичальників дуже великий. Ми отримуємо щодня більше 100 дзвінків на контакт-центр. Багато звернень у відділеннях», – заявила перша заступниця голови правління банку «Глобус» Олена Дмітрієва під час круглого столу на тему «Іпотека у 2021 році: як нова держпрограма вплине на розвиток іпотечного кредитування», організованого онлайн «Фінансовим клубом».

Виконавча директорка Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова брала активну участь у запуску цієї програми, тому змогла оцінити її плюси та мінуси.

«З плюсів – це низька процента ставка, що розширяє коло людей, спроможних виплачувати цей кредит. І позичальник подає всі документи для отримання кредиту і компенсації безпосередньо до банку, а не до якоїсь державної структури і комісії, і тому вона не залежить від доброї волі чиновника», – каже Олена Коробкова.

Компенсація розраховується на пів року і зараховується на ескроу-рахунок банку. «Банк поступово списує кошти і не залежить від тимчасових перебоїв із бюджетним фінансуванням», – розповіла вона.

«З позитиву – якщо є прострочення на 30 днів, то компенсація призупиняється. Тобто це постійне стимулювання позичальника, щоб кредит обслуговувався. І якщо протягом трьох місяців кредит не відновиться, то позичальник взагалі втратить цю компенсацію», – попередила Олена Коробкова.

Але є мінуси. «Перший мінус – це те, що ми зараз можемо запропонувати незначний вибір квартир у забудовників, оскільки обмеження програми – це фінансування у вигляді майнових прав і фонду фінансування будівництва. Все інше фінансування програми не дозволяє. А весь ринок зараз – це інвестиційні договори, попередні договори, форвардні контракти. Відповідно усі великі забудовники залишилися поза доступу до потенційних позичальників», – розповіла Олена Дмітрієва.

Ще один мінус назвав заступник голови правління Ощадбанку Антон Тютюн. «Мінус основний – обмеження програми первинним ринком молодої нерухомості до трьох років. Для держави в цілому це плюс, оскільки її задача – запустити будівельну галузь, яка дасть мультиплікатор, але у нас мало такої нерухомості. І цей ринок є обмеженим», – розповів Антон Тютюн.

Банкір пояснює, що квартири у гарних забудовників швидко розкуповуються навіть без кредитів. «У якісного забудовника ще до здачі будинку при 70% готовності вже всі квартири продані. Нічого на ринок не виходить після здачі в експлуатацію. Це якісні забудовники, яких на ринку одиниці», – сказав Антон Тютюн.

Він радить розширювати можливості роботи на первинці. «Щоб житло можна було кредитувати не 3-річне, а хоча б 10-річне, щоб усі нові мікрорайони потрапляли до кредитування. Тоді ця програма стане більш масовою», – впевнений Антон Тютюн.

«Обмеження до трьох років дуже вузьке. 5-10 років – це є фактично та сама новобудова і значно розширює наші кредитні можливості», – підтримала його заступниця директора департаменту роздрібних клієнтів Кредобанку Ольга Муха.

Скаржаться банки і на ліміт по ставках. «Певним недоліком є обмеження базової ставки за кредитом – ставка без врахування компенсації не може перевищувати рівня 12-місячного індексу UIRD + 4,5 в.п. для кредитів на придбання побудованого житла, і +7 в.п. на недобудоване житло. Тобто це 13% і 15,5% річних відповідно. Це не відрізняється від ринкових ставок, але деякі банки казали, що це може бути проблемою», – зазначила пані Коробкова.

Олена Дмітрієва розраховує на пом’якшення урядових вимог. «Із тисячі дзвінків, які ми отримали, найближчим часом видаємо 20 кредитів. Ми очікуємо, що уряд буде вносити зміни до програми і поліпшувати її умови, – каже Олена Дмітрієва. – Із плюсів – це те, що  дуже мало обмежень для фізичних осіб. І вона стала доступною для тих, хто раніше її не міг собі дозволити. Тому що зможуть обслуговувати кредит під 7%».

Але не всі банки зможуть працювати на первинці. «Обмеження – високі регуляторні вимоги НБУ. Ми на первинку формуємо резерв 11,5% від портфеля. Це дуже багато, і мало банків зможуть зайти в програму і формувати такі резерви», – розповіла Олена Дмітрієва.

Комментариев нет

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

КИЕВЩИНА
RENOVATION і REPOINT презентували унікальний проект шахової академії в Казахстані

В Астані, де сучасна архітектура стрімко рисує контури майбутнього, починається нова глава в історії казахстанського спорту та освіти. Проект першої шахової академії міжнародного рівня не тільки зміцнює позиції Казахстану на світовій арені, але й вирізняє внесок двох компаній, які використали набуті знання та міжнародний досвід для реалізації амбітного проекту: RENOVATION …

КИЕВЩИНА
Ідентифікація через банк: пенсіонери-ВПО жаліються на припинення виплат

Пенсіонери-переселенці скаржаться, що ідентифікації в «Ощадбанку» недостатньо для продовження виплат. Часто людям доводиться особисто відвідувати сервісний центр ПФУ та писати заяву про відновлення нарахувань. Пенсіонери, які зареєстровані як внутрішньо переміщені особи до 24 лютого 2022 року та отримують пенсію через АТ «Ощадбанк», мали пройти ідентифікацію до 31 березня 2024 року. Вона здійснюється через відділення Ощадбанку, особисто в територіальному органі Пенсійного …

КИЕВЩИНА
Як пенсіонерам-ВПО пройти ідентифікацію: покрокова інструкція

Пенсіонери, які зареєстровані як внутрішньо переміщені особи до 24 лютого 2022 року та отримують пенсію через АТ «Ощадбанк», мають пройти ідентифікацію до 31 березня 2024 року. Ідентифікації для пенсіонерів-ВПО необхідна аби надалі отримувати належні виплати/ Ілюстративне фото Ідентифікація проводиться аби й надалі отримувати належні соцвиплати. Підтвердити особу можна наступними способами: — Особисто звернутися до відділення Ощадбанку; — Звернутися …