> Анекдоти українською | Переселенцы
ua.vcom.biz
Новости Украины

anekdot1

АНЕКДОТ (походить від грец. ane’kdotos ‘ невиданий ‘ англ. canned joke), коротка усна розповідь про вигадану подію злободенного побутового або суспільно-політичного змісту, з жартівливим або сатиричним забарвленням і несподіваною дотепною кінцівкою.

Анегдот — широко поширений мовний жанр української мови радянського і пострадянського періоду. У другій половині 18-го і в 19 ст. слово «анекдот», або «літературний анекдот», мало інше значення: коротка, нерідко повчальна розповідь про незвичайну (або видаються за дійсне) подію, подію з життя історичної особи.

Сучасні анекдоти українською — це виключно мовний, а не літературний жанр. Слід добре розмежовувати розповідання самого анекдоту, як мовний жанр і текст самого анекдоту — те, що вимовляється при реалізації даного мовного жанру. При цьому саме роллю тексту анекдоту при функціонуванні мовного жанру розповідання анекдоту визначається його специфіка. Розповідання анекдоту відрізняється від більшості інших мовних жанрів тим, що оповідач, ніколи не претендує на авторство тексту анекдоту.

Сучасні українські анекдоти використовують відносно постійний набір можливих персонажів (40-50 персонажів). Це представники деяких народів і етнічних категорій (росіянин, американець, француз, англієць, німець, болгарин, китаєць, негр, грузин, чукча, єврей, українець), герої фільмів (Чапаєв, Петька, Анка, Штірліц, Мюллер, Шерлок Холмс, Ватсон, Чебурашка, крокодил Гена та ін), а також такі герої, як чоловік, дружина, коханець, начальник, секретарка, професор, аспірант (ка), студент (и), Вовочка, вчителька, міліціонер (и), перехожий і т. п. Персонажами сучасного анекдоти по українськи, можуть бути також історичні особи — політичні діячі, їхні дружини та коханки (Ленін, Крупська та Інеса Арманд, Дзержинський, Сталін, Берія, Брежнєв, Хрущов, Клінтон і Моніка Левінські), але оскільки сучасні анекдоти, на відміну від літературних анекдотів минулих століть, не претендують на достовірність, мовні характеристики, риси характеру, звички політиків- персонажів анекдотів лише частково корелюють з певними рисами характеру та особливостями мови відповідних історичних діячів. Набір персонажів анекдотів змінюється з плином часу. Давно вже не розповідаються анекдоти про майора Проніна (персонаж анекдотів, популярних в 1960-ті роки), а нині перестали розповідатиметься анекдоти про Авдотье Микитівні і Вероніці Маврикіївна (ці анекдоти були надзвичайно популярні в 1980- ті роки). З іншого боку, постійно з’являються нові персонажі анекдотів, наприклад, в 1990- ті роки з’явилися анекдоти про нових росіян.

Існують анекдоти без персонажів. Це найчастіше анекдоти-загадки, які мають питально-відповідну структуру.

Незалежно від того, має анекдот монологічну або діалогічну структуру, чи діють в ньому якісь персонажі чи ні, анекдот завжди має двучастних структуру: зав’язка, розповідь про якусь подію або подію, діалог персонажів, а потім несподівана розв’язка, що створює «сіль» анекдоту, його пуанту. З точки зору отримання комічного ефекту, існує два основних типи анекдотів: анекдоти, в яких обігрується безглуздість якійсь ситуації, невідповідність наших уявлень про світ поведінки персонажів (так звані «референціальние» анекдоти) і анекдоти, в яких обігрується те чи інше мовне явище (так звані «лінгвістичні» анекдоти)- багатозначність, омонімія, стилістична диференціація лексики та інші, наприклад серія лінгвістичних анекдотів про Штірліца (Штірліц нахилився над картою СРСР. Його нестримно рвало на Батьківщину; Штірліц відкрив вікно. Дуло. Штірліц закрив вікно, дуло зникло).

Взагалі, за цілою низкою ознак анекдоти виявляються ближче творам народного театру, ніж оповідальним фольклорним або літературним жанрам, з якими анекдот історично пов’язаний (маються на увазі притчі, казки, новели, фабліо і фацеції). Добре розповісти анекдот- значить не просто здійснити розповідь про деяке забавному епізоді, але уявити цей епізод « в особах ». Розповідання анекдоту- це не розповідь, а подання, вироблене єдиним актором.Інші записи з категорії "НОВОСТИ ЖКХ":

Коментарів поки що немає... Залиште перший коментар!